Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP, değişimi gerçekten başarabilecek mi? Bunu 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde göreceğiz. Yerel seçim önemli bir göstergedir. Buradan doğru isimlerle çıkmak, partileri iktidara bile taşıyabilir. Refah Partisi’nden İstanbul Belediye Başkanı seçilen şu anki Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kadro hareketi başlatarak AK Parti’yi kurdu ve 20 yıldır da iktidarda. Bunu başarmak kolay değil. 

CHP, Erdoğan’ın bu başarısını yakalayabilir mi? Neden olmasın? 10 kusurdan fazla genel ve yerel seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu’nu siyasi emekliliğe sevk eden CHP delegeleri, yeni ve genç bir isim olan Sayın Özgür Özel ile yoluna devam edecek. Tabii ki Özel’in en büyük destekçisi İstanbul’un Başkanı Ekrem İmamoğlu. İmamoğlu’nun da hedefleri büyük, tıpkı Erdoğan gibi. Eğer 31 Mart’ta İstanbul’dan aday olup kaybetmezse. Ancak şu anki hizmet karnesi pek de iyi görünmüyor.
Böyle genel bir değerlendirmenin ardından gelelim İzmir’e. Ortalık resmen toz duman. Kılıçdaroğlu gibi Özgür Özel de Başkan Tunç Soyer’in elini kaldırmadı. Hoş kaldıracak bir ortam yaratılmadı ama, demek ki bu yönde bir ışık görülmedi. Genel Başkan Özel, önseçimi pek dillendirmiyor ama, herhalde bunu anketlerle halledecek. İzmir’de anketlerin başladığından eminim. 

Özel; “Geride olanları değiştirmek gerek” derken, 2019 yerel seçimlerinde aldıkları oydan geriye düşenleri kastediyor. Öyleyse vay başkanların haline. Bu konuda isim vermek doğru olmaz ama, öncelikle başkanların, 2019’daki vaatlerinin ne kadarını yerine getirip getirmediklerine bir göz atmak lazım. Bu söz sarf edilince başkanlarda bir hareketlenme görüyorum. Kurultay öncesi Kılıçdaroğlu’nu ziyaret edip, fotoğraf verenler aynı tabloları bu kez Özgür Özel ile tekrarlama telaşında.
Bakalım ilerleyen günler neyi gösterecek. İzmir’in Başkanı Tunç Soyer bile TV ekranına çıkıp kendini “aday adayı” ilan ediyorsa, buna ne anlam vermek gerek bilemiyorum. Bildiğim bir şey vardır ki, görevdeki başkanlar her zaman adaydır. Kazanır ve kaybederler. O seçmenin bileceği iştir. Bu çerçevede İzmir’de kaç tane başkanın koltuğundan olacağını çok merak ediyorum. Kanaatim üçte iki oranında gösterilmeyecekler. Bu konuda Karşıyaka, Güzelbahçe ve Gaziemir başkanlarının açık tavrı belki de koltuklarını korumalarına neden olacak. 

AK PARTİ’DE NELER OLUYOR?

AK Parti İzmir’de hala bir isim belirlenmiş değil. Bu da merak uyandırıyor. Zaman zaman katıldığımız toplantılarda bize de soruyorlar. Ne diyeyim, günü gelince öğrenirsiniz demek zorunda kalıyorum. O koltuğa talip olan o kadar çok isim var ki. Mahmut Özgener ikna edilebilecek mi, yeni görevler üstlenen medyadan sorumlu Hamza Dağ o görevleri bırakır başkanlığa oynar mı? Ceyda Bölünmez Çankırı Mardinlilerin desteğini alır ortaya çıkar mı? Spor Bakanlığı yapmış Muharrem Kasapoğlu bu iş için mi İzmir’den vekil yapıldı. Mahmut Atilla Kaya, Şebnem Bursalı, Kerem Ali Sürekli formüldeki diğer isimler. 
AK Parti’nin eğer İzmir’i alma gibi bir amacı varsa, İzmir’in kabullenebileceği bir isimle çıkması gerekiyor. Böyle bir aday çıkarmazlarsa, işleri zor. Tabi bu konuda CHP ve diğer partilerin adayları da önemli.
İYİ Parti’de Ümit Özlale iyi bir çıkış yapmıştı. Şu sıralar kendisini ortalıkta göremiyorum. Sarfettiği önemli iddialar karşısında frene basmış gibi görünüyor. Eğer iddialı olacaksa sokağa bir çıkıp bir kaybolmaması gerek. Çünkü seçmen bu gibi gel-gitlerden pek hoşlanmaz. İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Özlale’yi alıp sahalara çıkmalı.