Süper Lig'in yerelinden beri, ilk gününden bu yana yer alan, ilk golü de atan efsane kulüp İzmirspor 100. yaşını doldurdu 101'inden gün aldı. Ancak gelin görün ki. 15 yıldır amatör kümede yer alan, eski günlerini kandille aradığımız alt yapısıyla, şimdi yok gibi bir şey. Geçmiş geçti tamam, eski günler geri gelmeyecek o da tamam. Bu kadar da olmaz. Her maça gittiğimde yenilince, çok saçma ama 'acaba bende mi var sorun' dedim, gitmedim. Baktım gitmesem de yeniliyor. Demek ki batıl, hurafe şeyler bunlar, anlamsız, saçma. Gerçek bilimsel, bilinçli, liyakatli işler yapmak gerek. 'Böyle devam ederse gözüm açık gidecek' bunu sadece ben demiyorum. Yaşlarının toplamı 190 olan iki yaşayan efsanem Şükrü Özgürtaş ile Burhan Çevrem de diyor. En büyük hayalim İzmirspor'umu İzmir'imin adını taşıyan takımımı kulübümü, Cumhuriyet'imizle yaşıt hem de. 'Süper Lig'de görmek' idi, süperinden vazgeçtim mini, minnak olsun 3.Lig'e razıyım. Gerçek olabilme ihtimali düşük de olsa azdı ama, vardı gerçekti, hayal oldu, rüya oldu.  Hatta kabusa dönüştü. Yazık çok yazık. Bi'şey yapmalı ama ne ?

BURHAN ÇEVREM 97'SİNDE

Burhan Çevrem, Burhan amcam. Çok yazdık, internette bulabilirsiniz. 4 Ağustos 1927 doğumlu, Eşrefpaşalı, İzmirsporlu. Çok anısı var, sağlığı yerinde şükür, maşallah. Ufak tefek sıkıntılar olacak o kadar. 97 bitecek, 98'den gün alacak kısmetse ağustos ayında. Kızı ile oğlu da İzmirspor forması giydi. Kız evladı voleybol oynadı, adını bulamadım kusura bakmasın. Oğlu Bülent ise kalecilik yaptı İzmirspor'da. Merhum yengemiz Yurdagül Çevrem, kulüpte yöneticilik, genel kaptanlık yaptı. Kısa süreliğine Göztepe'ye gitti, bir maçta 3 gol attı hem de İzmirspor'a Burhan amca. Tirespor'da antrenör iken iki kaleci de sakat, hasta olunca, tarladaki karpuzcuyu, kamyona karpuz yükleyen çiftçiyi kaleye geçirmiş adamdır Burhan amcam. Hatta penaltı pozisyonunda hakem 'kımıldama' deyince, sabit durur, golü de yer. Onun dışında iyi top tutar. Adnan Çetinkaptan'ın Hasan Tahsin Kıraathanesi'nde hep bu konuşulur, dinleyeni çoktur.

ŞÜKRÜ ÖZGÜRTAŞ 93 YAŞINDA

Şükrü Özgürtaş, 7 Temmuz 1931 doğumlu. 1941 - 1951 yılları arasında forma giymiş bir isim Şükrü amcam. Metin Oktaylı, Sami Özoklu günleri çok iyi hatırlıyor, maşallah. Burhan amcam, 4 yaş küçük. 8 temmuzda 93 bitecek, 94'den gün alacak. Kulüple arasında 6 yıl var. Gönül verdiği, formasını giydiği İzmirspor'a, askerlik nedeniyle veda eder. Emekli makineci astsubay. Her zaman takip etti İzmirspor'u. Üç erkek evladı var, Taner, Murat ile Yavuz, eşi Leman teyzem de yaşıyor, şükür. Murat ile Yavuz kardeşler özel sektörde. Prof. Dr. Taner Özgürtaş çok başarılı bir biyokimya uzmanı. Hafıza çok iyi Şükrü amcamın. Anlatırken o güzel bakan gözleri parlıyor. Yaşıyor anı. Efsane spor insanı Sami Özok, Metin Oktay'ı çalıştırıyor. Duvara yuvarlaklar çizdiriyor. 'İçine atarsan ödül var' diyor. Metin Oktay o Taçsız Kral. Her seferinde denk getiriyor. Muz bırakmıyor. Özok 'Batıracaksın beni' diyor. Adaşım da yemiyor, izleyenlere dağıtıyor. Hele ki Alsancak'ta bir maç var ki. Beşiktaş karşısında 3-1 öndedir İzmirspor. 'Oynamayın bu kadar yeter' derler, üç büyüklerden İzmirspor'un rakibi. Şimdi Lacivert-Beyazlılar nerede Beşiktaş nerede ? O kadar çok şan şöhret beklemiyorum. Bari şu amatör küme girdabından, cehenneminden kurtulsun İzmirspor, yeter. Burhan amcam da Şükrü amcam da böyle istiyor. Üzmeyin bu güzel insanları yeter artık. Daha görecek günleri var, umarım, inşallah. İzmirspor'u Süper Lig'de filan göremeyeceğiz, bu cepte. 3.Lig mi, gerçekti, hayal oldu. Kastı olanları Allah'a havale ediyorum. İzmirspor 'ah mı aldı' derken, bizlere 'aaah' çektiren her kimse. Ne bileyim, onu da Yaratan'dan bulsun...