Antioksidan deposu: Sumak

sumak
Deniz ZÜNBÜLCAN
8 Ağustos 2022

Farsça’da kırmızı meyve ve limonlu baharat olarak bilinen sumağın tadı, gerçekten de ekşimsi ve yemeklere müthiş bir tat antioksidan kapasitesi başta olmak üzere içeriği sayesinde de bizlere sağlık veriyor.

İşte sumağın sağlığımıza faydaları:

Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucudur.

Sumak, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sumak ve ekstresinin iyi bir antiinflamatuar yani iltihap karşıtı olduğunu göstermiştir.

Diyabet karşıtıdır.

Kandaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu özelliği ile diyabeti önleyici ve diyabeti tedavi edici etki göstermektedir.

Kalp ve karaciğer dostudur.

Yüksek kolesterol kalp ve karaciğer hastalıklarının nedenidir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesi düşük bireyler, bu değeri yükseltmek için sumak tüketebilir. Sumak, kalp ve karaciğer hastalıklarını önlemede etkili bir baharattır.

Kanser karşıtıdır.

Sumak ile yapılan çalışmalar sumak bitkisinin anti kanserojen yani kansere karşı olduğunu kanıtlamıştır. Meme kanserinin özellikle kadınlarda görülme oranı yüksektir. Yapılan bir çalışmada sumağın meme kanseri üzerine etkisine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre meme kanseri hücrelerinin çoğalmasında olumsuz etki gösterdiği düşünülmektedir.

Toksik maddelerin atılmasına yardımcıdır.

Sumak idrar söktürücüdür. Yani idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu toksinlerin vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Kadın sağlığında önemlidir.

Sumak kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sumak anne sütünü de arttırmaya yardımcıdır. Sumağın düzenli kullanımı adet düzensizliğini tedavi etmekte ve adet döneminde oluşan ağrılara iyi gelmektedir.

NASIL TÜKETİLİR?

Kaynattığınız bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sumağı koyun ve demlemeye bırakın. Daha sonra sumağı süzün ve suyunu için. Suya hem aroma hem sağlık vereceksiniz. Sumağı tek başına tüketemiyorsanız salata sosunuza eklemeyi deneyin. Yediğiniz salatadan daha çok tat alırken cildinizi de güzelleştirebilirsiniz. Yemeklerinize ekleyeceğiniz sumak ile hem yemeğinizden daha çok tat alacak hem de kilonuzu kontrol edebileceksiniz.

batur-sadirvan

“Yıkılanı” yapmak mı yoksa korumak mı?

urla-belediyesi-sokak-hayvanlarini-unutmadi

Çevre ve sokak hayvanları