Bir başkadır benim memleketim!

sinop-turkeli-de-sele-teslim-beton-santrali-sele-kapildi
Hakan SERBEST
29 Haziran 2022

Memleketim şarkısını hepiniz duymuşsunuzdur. Hani şu Ayten Alpman’ın söylediği, bir İsrail ezgisinin müziği kullanılarak yazıldığı öne sürülen her Türk insanının en azından bir kaç mısrasını bildiği şu meşhur şarkı.

Havasına suyuna taşına toprağına
Bin can feda bir tek dostuma
Her köşesi cennetim ezilir yanar içim
Bir başkadır benim memleketim

Anadolu bir yanda yiğit yaşar koynunda
Aşıklar destan yazar dağlarda
Kuzusuna kurduna, Yunus’una Emrah’a
Bütün âlem kurban benim yurduma

diye sürer gider.

Bakıyorum da daha önce her dizesini yakıştırdığım, birebir örtüştürdüğüm bu parça şu sıralar beni üzüyor. Biz ne zaman bu hale geldik. Havasını, suyunu, taşını, toprağını bırakmadık. Kaçak ve düzensiz yapılaşma ile yaşadığımız yerleri çirkinleştirdik. Kanunları ihlal ede ede kargacık burgacık yaşam alanlarına hapsolduk. Hatta bu işi yerel yönetimlerin de yardımıyla becerdik. Yetti mi yetmedi!

TOPRAK KATLİAMI

Yabancı şirketlere sattığımız toprak altı zenginliklerini çıkarırken ihmalden, ucuz malzemeden, ucuz işçilikten kaynaklanan toprak katliamına da seyirci kaldık. En son iki örnek Manisa ve Erzincan. Biri doğu ve güneydoğuyu hatta Ortadoğu’yu diğeri bereketli Ege topraklarını zehirleyen iki fahiş hata. Toprağa karışan siyanür, senelerce etkisini kaldıramayacağımız zehir. Neymiş bilmem kaç trilyon ceza kesilmiş. Geçin efendim! Ne olacak o ceza temizlemeye yetecek mi? Kesinlikle hayır. Zamanında denetlense belki de önlenebilecek bu çevre katliamını oturup izlemekten başka yapacak bir şey yok. Her zaman yaptığmıız gibi direkt Allah’a havale.

RUTİN SEL FELAKETİ

Karadeniz’e uzanalım. Hani her fırsatta, yeşilliğinden, doğallığından bahsettiğimiz ama af edersiniz giderek içine ettimiz, rant uğruna bilmem neye konan sinekler gibi kondurduğumuz villakondular, hatta devlet eliyle yapılan binalar. Sonuç mu?

İşte bir sene bile dolmadan tekrarlanan sel felaketi. Geçen yıl 65 kişiyi kaybetmiştik. Allah’tan bu senekinden henüz bir acı haber almadık. Bakalım gelecek yıl ki ne gibi hasar bırakacak. Geleceği mi görüyorsun be adam dediğinizi duyar gibiyim ama geçen yıl meydana gelenden bir ders almış olsaydık aynısını yaşar mıydık? Dere yatağına yapılan evler, ev yapmak için kesilen ağaçlar. Çevreye karşı işlediğimiz her türlü suç. Unutmayın çevre bizden intikam alıyor. Ve unutmayın ki çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir.

Ezcümle: Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın buyruklarını umursamayan şu insanların yaptığı hatalar yüzünden karada ve denizde fesat ortaya çıktı, nizam bozuldu. Doğru yola ve isabetli tutuma dönsünler diye Allah, yaptıklarının bazı kötü neticelerini onlara tattırır.” (Rûm, 41)

menderesteki-orman-yangini-sanigina-7-yil-hapis-istemi

İdam bile olsa…

calisma

Bir zamanlar ortadirek vardı