Dünyayı gençler değiştirecek

dunyayi-gencler-degistirecek
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
12 Ağustos 2021

Buca Belediyesi iştiraklerinden sorumlu Bucamar şirketi ile AISEC (Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği) arasında Haziran ayında imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden 21 genç yabancı öğrenci Buca’ya geldi.

Yaşanabilir Buca Derneği ve Köstem Vakfı’nın Buca ilçe merkezindeki dernek binasında bir ay sürecek proje kapsamında gençler sivil toplum kapasite geliştirme yönünde kişisel becerileri ve eğitim aldıkları alanlarla ilgili sunum ve projelerini geliştirecek.

Tunus, İtalya, Portekiz, Ukrayna, Rusya’dan Buca’ya gelen 21 gencin katıldığı etkinliğin Yaşanabilir Buca Derneği ve Köstem Vakfı merkezindeki açılış gününde ben de Buca’yı Keşfet Projesi, Dijital İçerik Üretimi ve Turizme Etkileri konusunda bir saatlik bir sunum gerçekleştirdim.

Birçoğu ilk kez Türkiye’ye gelen, İzmir’in Buca ilçesinde bir aylık eğitim sürecine katılan gençlerle bir arada olmak muazzam bir duyguydu. Dünyaya farklı bakış açıları ile iyilik ve yaşanabilir bir dünya hayaliyle bir şeyler yaratma arzusunda olan genç beyinler bu kadar umutsuz günler yaşadığımız yoğun gündemde çok iyi geldi.

Gençler her gün 10.00-12.00 arasında dernek merkezinde farklı konularda eğitim alacak, öğleden sonra ise Buca’nın sürdürülebilirliği, tanınabilirliği açısından; vakfın gerekli gördüğü yerleri gezecek, fotoğraflarını çekecek, bina yapılarını kontrol edecek, ardından bunlara yönelik içerikler üretip Buca’yı Keşfet web sitesine katkı sağlayacak.

Gençler medya içeriği üretmenin yanı sıra, şehirleri ve insan yerleşimlerini kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir kılmak ilkesine yönelik proje üretecek. Proje kapsamında 6 Eylül’de fotoğraf sergisi 10 Eylül’de ise Bucamar Konferans Salonu’nda proje sunumu yapılacak.

AISEC NEDİR?

AIESEC, orijinal açılımı “Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales” şeklinde olan Fransızca bir kısaltma. Bu kısaltma artık kullanılmamakta ve organizasyon doğrudan “AIESEC” olarak isimlendirilmektedir. Bu açılımın Türkçe karşılığı ise “Uluslararası İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Derneği” şeklindedir. Türkiye’de ise “Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği” resmî adıyla çalışmalarını sürdürüyor.

AIESEC, gençlere liderlik gelişimi, uluslararası staj ve sosyal sorumluluk projeleri fırsatları sağlayan, gençlerin işlettiği, kâr amacı gütmeyen, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) ile istişare statüsünde olan, BM Küresel İletişim Departmanının ve BM Genel Sekreterinin Gençlik Elçisi Ofisinin bağımsız bir kolu olan, Uluslararası Gençlik Örgütleri Koordinasyon Toplantısı (ICMYO) üyesi ve UNESCO tarafından tanınan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Organizasyon, pozitif bir sosyal etki yaratmak amacıyla genç insanları geliştirmeyi hedefliyor.

kiyi-emniyeti-personel-alimi

Alkışlıyorum

son-arastirmalardan-korkunc-koronavirus-gercegi-ortaya-cikti

Biz iki sene ne yaptık!