EYT’liler parti kursa ne olur?

Hakan SERBEST
20 Aralık 2019

Ne olacak bu EYT’lilerin hali. EYT ne diye soranlar olacak mutlaka. Her ne kadar bilenlerin sayısı çok olsa da bilmeyenler için açıklayalım: Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Peki, bu mağduriyet nasıl doğdu? Filmi hemen şöyle bir 20 yıl kadar geri saralım ve hatırlayalım. Ülkemizde 1999 yılında 4447 sayılı yasada yapılan değişiklik ve kanunun geriye dönük işletilmesi SGK ve Bağ-Kur üyesi milyonlarca vatandaş büyük bir mağduriyetle karşı karşıya kaldı. 6 milyona yakın işçi ve memur sigorta prim günü dolmasına karşın, emeklilik hakkını bir türlü alamadı ve kendilerine devlet tarafından maaş da bağlanmadı.

BİR ÜLKE GİBİ

Bu yasanın getirdiği hükümler nedeniyle yaş haddini beklemek zorunda kalan ve 15-20 yıl daha çalışmaya mecbur kalan vatandaşlar sistem mağduru haline geldi. İddialara göre İstanbul’da EYT üyesi bir kişi ‘Benim katilim hükümet’ diyerek intihar etti. En sıkıntılı konu ise kazanılmış hakların kaybedilmesiydi. Günümüze kadar emekli olanların düşmesiyle birlikte bu sayı 2 milyon 600 bine kadar düştü. Yani anlayacağınız halen aileleri de hesaba katıldığında kaba bir hesapla 2 milyon 600 bin çarpı 5: Toplam 13 milyon kişi bu mağduriyeti yakından hissediyor. Sayıya baktığınızda son yıllarda bağımsızlıkların artış gösterdiği bir dünyada birçok ülkeden daha kalabalık bir nüfus yapıyor. Yani bir ülke gibi.

İKTİDAR ORTAĞI

Diğer taraftan ülke siyasetine bir göz attığımızda EYT’lilerin kuracağı bir parti belki de dengelerin değişmesine neden olabilir ve ilk seçimlerde tırnak içinde söylüyorum; iktidar ortağı olabilecek bir siyasi güce kavuşabilir. Adeta mezarda emekliliğe mahkum olan “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” bir anda ülkede karar merci haline gelebilir. Bu gücün farkında olan siyasilerde var tabii ki. EYT’lileri oy deposu gibi görenler var. Hoşa gidecek açıklamalarla bu mağdurları yanına çekmek isteyenler var. Var oğlu var anlayacağınız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kesinlikle EYT’lilerin sorunlarının çözülmeyeceğini söylerken, küçük ortak MHP’de seçim öncesi bu konuda yükselttiği sesini kıstı. Diğer partilere gelince şu sıralar İYİ Parti’nin TBMM’de birkaç denemesi oldu ama AK Parti ve MHP oylarıyla başarıya ulaşamadı. CHP ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bu süreçte sürekli EYT mağdurlarının yanında oldu. Hem TBMM’de hem TBMM dışında. Torununu hatta torununun çocuğunu görüp emekli olamayanlar sorunun kısa sürede içerisinde çözümünü bekliyorlar. Hele Türkiye gibi seçimin ne zaman olacağının bilinmediği bir ülkede siyasilere duyurayım dedim. Vesselam…

bugun-vizyona-giren-filmler

Bugün Vizyona Giren Filmler..

filtreli-asgari-ucret-hesabi

Fitreli asgari ücret hesabı!