Gece pazarı kur kurbanı

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
27 Ağustos 2022

Bu yaz denizi, kumu, güneşi unuttu çoğumuz. Cırcır böceği seslerinde, serin yaz akşamının meltemi altında hamak keyfi yapmak aklının ucundan bile geçmedi. Çünkü tatil başka yıllara göre çok daha lükstü. Günübirlik sayfiye yerlerine kaçabilenler kendini şanslı saydı. Ne de olsa çarşı, pazar, kiralar, faturalar el yakarken birkaç günde bir aylık maaşı yemek akıl karı değildi.
Siz de kaçabildiniz mi bir yerlere, bilmiyorum. İzmir bu konuda çok şanslı ama vatandaş şanslı mı? Kaçılacak, kafa dinlenecek, çoluk çocuk deniz keyfi yapılacak sayısız plaj var, koylar şahane… Ama buraya gidip gelecek yakıt bile düşündürüyor vatandaşı. Bu yıl hiç karşılaşmadığım kadar karşılaştım ‘Ayağımızı sokamadık’ çılarla. Gençler öyle böyle toplu ulaşım araçlarıyla başını kurtarıyor. Minibüsler, otobüsler sırt çantasını kapıp çıkan gençlerle dolu; ancak küçük çocuklu aileler için, yaşlılar için iş biraz daha zorlaşıyor. Ortalama 1 saat mesafedeki denize ulaşım bile gidiş dönüş 300 lira civarında. Tüm gün ne yiyip ne içeceksiniz, bölgeden ne alabileceksiniz?

GEZEN ÇOK AMA…
Yaz akşamlarının sevilen etkinliği gece pazarlarını gezebilecek misiniz mesela? Hadi gezdiniz, dondurma yiyebilecek misiniz? Mütevazi yerleri gezdiniz. Bir top dondurma ortalama 10 lira. Dört kişi gittiniz, ikişer top dondurma aldınız. 80 lira yalnızca dondurma için ödediniz diyelim. Peki, bir şey alabilecek misiniz? Gümüldür gece pazarından bir örnek vereyim, gezenler görmüştür. İlk kez insanların tezgahlara yanaşmadan pazar gezdiğini gördüm bu yıl. Esnaf oturuyor, vatandaş pazarın ortasından yürüyor. Tezgaha yanaşıp fiyat soran bile yok. Alışveriş öyle az ki… Alıcıya da satıcıya da üzülmemek elde değil. Ara ara birkaç yerde ürün inceleyen, pazarlık eden görünce seviniyor insan.
Elbette bu alışverişi yapabilenlerin pek çoğu turist. Kur farkı tokat gibi çarpıyor tezgahlarda. Altını çizmek gerekir ki fiyatlar onur kırıcı… 50 liralık elbise 3 Euro, 90 liralık tişört 5 Euro…
Tatil hayal de ‘Hadi çocukları alalım bir denize girelim’ derseniz, her şeyi evden götürdüğünüzde, belki su, gevrek gibi birkaç temel alışverişi yapıp akşama da bir dondurma yediğinizde maliyet 500 lira civarında oluyor. İnsanız, denize gireceğimiz yerde tuvalet, duş, soyunma kabini olsun diyerek şemsiye ve şezlong kiralarsanız, evden taşınmaz diyerek yemeği dışarıda yerseniz, üç-beş Euro’ların havada uçuştuğu pazarlardan uygun bir şey denk getirip alabilirseniz günlük kaçamağın fiyatı nasıl katlanıyor, varın siz hesap edin.
Vatandaş zor zamanlarında devletinin yanında olmalı; ancak devleti yönetenler de bu sabıra uygun çalışmalı ve vatandaşının refahını yükseltmek için var gücüyle emek harcamalı, adaletle hükmetmelidir. Bu zor günlerin geçmesi, cennet vatanın her vatandaşına huzur ve ümit verebilmesi dileğiyle.

İYİ HABER

Bilim insanları kök hücrelerden sentetik fare embriyosu oluşturdu.The Journal Nature dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında üretilen embriyoları oluşturmak için bilim insanları farelerden alınan gelişmemiş kök hücreleri ve iki farklı kök hücre türünü birleştirdi. Araştırmanın yazarlarından kök hücre biyolojisi uzmanı Zernicka-Goetz, oluşturdukları embriyoların hepsi mükemmel olmasa da en iyilerinin doğal fare embriyolarından “ayırt edilemez” olduğunu söyledi.

GÜZEL İÇERİK
“İlham verici değişimleri paylaşarak fikir sunmayı amaçlıyoruz” diyen instagram hesabı ‘Mimari Before&After’ düşük bütçeli balkon dekorasyonundan otobüsü karavana dönüştürmeye kadar farklı yenileme çalışmalarından örnekler sergiliyor. Küçük alanlara pratik depolama önerileri de sunan sayfa, banyo, mutfak, salon ve yatak odaları için kullanışlı mobilya ve elektronik eşyaları takipçileriyle buluşturuyor.

Terapiden sızanlar

Osmanlı Sahnesinde Sosyalist Oyunlar-2 / 1