Güvenli ilişkiler için ipuçları

sevgililer-gununu-unutmak-bosanma-gerekcesi-sayilabilir
Melek Aykaç
27 Aralık 2022

Hepimizin ilişkilerimize getirdiği anlaşılması ve yönetilmesine ihtiyaç duyduğu kendi yaralarımız vardır. Bağlanma stilinizin ne olduğunu bilirseniz, kendinizin neyle mücadele ettiğini de öğrenmiş olursunuz. En tatmin edici ilişkiler güvenli bağların geliştirildiği ilişkiler olduğu gibi kişi ancak güvenli bir ilişkide ise yaralarına rağmen sevildiğini hissedebilir. Bunu sağlayabileceğimiz tek yer sağlıklı iletişimin kurulabildiği güvenli ilişkilerdir.

Peki güvenli bir ilişki neye benzer? Güvenli bir ilişkide olduğumuza dair işaretler nelerdir?

Bugün size güvenli bir ilişkinin neye benzediğini anlatmadan önce şunun altını çizmek isterim: “Güvenli bir ilişki bakmaktan çok hissetmekle ilgilidir.” Dolayısıyla güvenli ilişki demek, mükemmel bir ilişki demek değildir. Her ilişkide sorunlar ve çatışmalar vardır ama güvenli ilişkileri diğer ilişkilerden ayıran şey, çiftlerin aralarındaki bağı sürdürme çabası ve sorunlarını onarma becerisidir.

Güvenli ilişkilerde eşler birbirlerinin bağlanma ihtiyaçlarını karşılar. Bu ilişkide aralarında zaman zaman çatışmada çıksa kendilerini değerli, anlaşılmış ve onaylanmış hissetmeye devam ederler. Bu ilişkide karşılıklı güven sağlanabildiği için bunun verdiği rahatlık ve huzur her iki tarafın bedenine de yansır. Güvenle bağlanan çiftler, birbirlerine karşı güvenli tutku hisseder. Buradaki tutku, güven hissedilmeyen ilişkilerdeki kaygılı tutkudan farklıdır.

Güvenli ilişkiler, duygusal olarak da güvenli alanlardır. Eğer çiftler, aralarında kullandıkları iletişim diline güveni eklerlerse ilişkilerinde birçok şeyin değişmeye başladığını fark edeceklerdir. Bunu karşı tarafın yapmasını beklemeyin; önce siz başlatın, partnerinize güven dili ile konuşmanın nasıl olduğuna model olun. İletişimizde kullandığınız duygusal güvenlik dili, aranızda empati, anlayış ve saygıyı da geliştirecektir. Bu aynı zamanda aranızda kurulacak güvenli bir bağa götürecek en iyi yoldur.

Aranızda kuracağınız iletişimde duygularınızı kullanmaya yer açın. Duygular insan olmanın bir parçasıdır. İlişkilerde bir çift olmaktan önce bir birey olduğunuzu unutmayın ve her bireyin zaman zaman kırgın, kızgın, üzgün, korkmuş olmaya ihtiyacı vardır. Partneriniz tarafından duygularınızın onaylanmasını istiyorsanız duygularınıza önce kendiniz yer açın ve onları onaylayın.

Güvenli bir şekilde bağlanan çiftler, hem birlikte vakit geçirmekten hem de başkaları ile vakit geçirmekten hoşlanır. Birbirleriyle fiziksel olarak da temas etmeyi ihmal etmezler. Bu onların hem ilişkilerini hem de bedenlerini besler. İlişkilerindeki güven, onlara hayatın diğer bölümlerine ve diğerleri ile olan ilişkilerine odaklanma ihtiyacını karşılayacağı için bu onlara rahatlık hissi verir. Evet, birbirlerinin güvendiği en önemli kişilerdir ama tek güvenebilecekleri kişi de değildirler.

Güvenli bir şekilde bağlanan çiftler, çatışma sırasında ihtiyaçlarını karşılamak için birilerine karşı suçlama, eleştirme, savunma, saldırma ve kendilerini iletişime kapatma gibi olumsuz döngüleri kullanmaz. Güvenli bir şekilde bağlanan çiftler birbirlerinin kusurlu tarafları olduğunu fakat çatışma sırasında bunları birbirlerine karşı silah olarak kullanmaz.

En önemlisi de, çıkan her çatışmadan sonra, tekrar güven alanına gelip yeniden bağ kurarak birbirlerine gardını indirip sağlıklı iletişime kaldıkları yerden tekrar dönebilirler.

izmir-iktisat

Yüzüncü yıla giderken İzmir İktisat Kongresi

asgari-ucrete-500-tl-zam-yapilmisti-agi-ne-kadar-iste-detaylar

Asgari ücret bilmecesi çözüldü