Kadın, kadındır!

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
8 Aralık 2020

Kadınlar çiçektir, onlara narin bir varlık gibi davranılmalıdır.
Kadın, kadındır. Çiçek babandır! sözünü hatırlarsınız belki. Kadınların kendini her türlü ayrımcılıktan korumak istemesi sonucu doğurulmuş bir söz o. Kibarlık bir yana, çoğu duyguyu, üzüntüyü nefreti içinde barındırıyor aslında. Sanırım her kadın gibi, en nihayetinde dönüp dolaşıp bu meselelere tosluyoruz bir yerde. Kendi hayatımda karşılaşıyorum bu tarz kadın erkek eşitliğinin yok olduğu durumlarla, büyüklerimin hayatlarında karşılaşıyorum, terapilerde çokça karşılaşıyoruz danışanlarımla birlikte, geldiğim yere dönüyorum, orada bile tosluyorum artık bir yerlere…
***
Ben bir yerlere toslamaktan, bunları ‘şundan dolayı oluyordur’ , ‘alışılmış, öğrenilmiş haktan dolayı yapılıyordur’, ‘ailelerimizden öyle gördüğümüz için devamı da geliyordur’ diye adlandırıp, üzerini kapatmaktan ve anlaşılmaktan çok uzakta kalan laf salatasıyla karın doyurmaktan bıktım.
***
Nesini paylaşamıyorsunuz, anlamıyorsunuz, öteliyorsunuz kadınların?
Kadınlar, karmaşıktır. Ne yaptıklarını, ne hissettiklerini anlayamazsınız.
Yok efendim! İnsanlar karmaşık varlıklardır, yetiştikleri toplumun sözleriyle büyürler, duyguları vardır ve iletişim en temelinde hepimiz için geçerlidir. Duygular hepimiz içindir.
***
Dünyada var olan şiddetin, en küçük halka olarak da aile için görülen fiziksel şiddetin ilk olarak duygusal, psikolojik şiddetle başladığını biliyor muydunuz? Bir an evvel bilmenizi isterim..
***
Duygusal, psikolojik şiddet nedir?
Yapabildiklerinizin, hali hazırda yapmış olduklarınızın görmezden gelinmesi, küçümsenmesi, yeteneklerinizin aza indirgenmesidir.
Sizin adınıza kararlar vermek, kontrol altında tutmaktır.
Sevginin aşırı kıskançlık şeklinde gösterildiğini sanmaktır, kısıtlamaktır.
Boyunuzla, kilonuzla, dış görünüşünüzle sürekli olarak dalga geçilmesidir, özgüveninizin ve kendinize olan saygınızın yitirilmesinin nedenidir.
Sindirilmek, susturulmaktır.
Başkalarıyla kıyaslamaktır, değerinizi ölçmeye çalışmaktır.
Kendinde olanların sorumlusu olarak sizi göstermektir, ‘senin yüzünden’ lafıdır.
Bir şeyleri beklemek, beklentiler karşılanmadığında sözlü saldırganlık göstermektir.
Sözler ile kırmaktır, üzmektir ve tehdit etmektir.
Bunlar benim kişisel gözlemlerim değildir, araştırmalar sonucunda karşılaşılan psikolojik ve duygusal şiddet durumlarıdır, nitekim kişisel gözlemlerim konusunda, sürekli olarak karşılaştığım ve ‘gördüğüm’ durumlar haline gelmiş bulunmakta.
***
Sanıldığı gibi şiddet sadece fiziksel değildir. Çok masum görünen kelimeler, söylemler bile kişilerde duygusal yaralar açabilir. Psikolojik ‘şiddet’ gördüğünüzü ya da gösterdiğinizi anlamanız kolay olmayabilir. Süslü durumlarla üzeri örtülebilir, geçiştirilmeye çok müsait bir alandır. Ancak üzerine eğilip ‘görmeye’ çalıştığınızda görebilirsiniz.
***
Görebildiyseniz, çok geç değil. Bir şeylerin değişmesi için hiçbir zaman geç değil!
Sevgilerimle..

Abidin Dino’ya saygıyla

Huzur istiyoruz