Ne Messi’ymiş be!

messi
Hakan SERBEST
21 Aralık 2022

Yaklaşık 1 ay boyunca televizyonlarımızdan Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan birbirinden kuvvetli bazen de Türkiye’ye rakip bile olamayacak takımların karşılaşmaları evlerimize konuk oldu. Şüphesiz bu Dünya Kupası bundan sonraki yıllarda ve üzerinden zaman geçtikten sonra Messi’nin Turnuvası olarak adlandırılacak. Futbolla ilgili bütün şahsi rekorları kıran 7 kez Ballon D’or’u kaldırmayı başarmış, maç başına en çok gol, en çok asistten tutun da 1. dakikadan 90. dakikaya kadar her dakikada gol atmayı başarmış bir efsaneden söz ediyoruz. Kendinden önceki efsaneler Pele ve Maradona kadar konuşulan Cruyf, Zidane, Platini, Tigana, Yaşin, Beckenbauer, Schumaher ve akıllarda kalan bir çok yıldızdan daha fazla konuşulan, dünya üzerinde sadece Portekizli Ronaldo ile kıyaslanabilen bir efsane.

ÇOCUKTAN AZ İRİ

Müthiş bir futbolcu. Ancak hayatı boyunca bir Dünya Kupası bile kaldıramadı’ sözünün ağırlığı altında ezilen bu küçük boylu, çocuktan az iri Arjantinli turnuva boyunca attığı goller ve yaptığı marjinal çıkışlarla çok konuşuldu. Hollanda maçı sonrası, rakip futbolculara yaptığı hareketler ile sıkça eleştirilen Lionel Messi’nin son ofsaytı ise Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani tarafından giydirilen ülkeye has kültürel bir kıyafet olan ‘Bişt’le Dünya Kupası’nı kaldırmasıydı. Normal süresi 2-2 uzatması 3-3 bitmiş, büyük bir çekişmeye sahne olmuş, kurtarılan ve kaçırılan penaltılarıyla konuşulmuş ev bir karşılaşmanın önüne geçti bu hareket. Ülkesinde ‘Dünya Kupası’nı kaldırırken üzerinde Milli formadan başka bir şey olmamalıydı’ eleştirilerine inat, ‘bişt’le şeref turu bile attı Arjantinli. Dünya futbolunun gidişatı düşünüldüğünde bir çok ülkenin haklı eleştirisini kazanan dev FIFA’nın cüce Başkanı İnfantino’nun ısrarlarıyla Katar geleneksel giysisini üzerine giyen Messi’nin top oynadığı Paris Saint Germain’in patronunun da bir Katarlı olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu arada o kıyafeti 100 bin dolara giydiği iddiaları da bir başka söylenti. Ne olursa olsun Messi kardeş, ölmeden önce yapılacaklar listesine eklediği Dünya Kupası’nı kaldırmak maddesinin de üstünü çizmiş oldu. Yaşının ilerlemesine rağmen bakalım daha kaç yıllar dünya futboluna damga vuracak, yeni ve inanılmaz rekorlar kıracak. Pele’yi arşivlerden, Maradona’yı ise nefes bile almadan izleyen ve iyi bir futbol izleyicisi olduğuma inandığım bendeniz Messi’nin performansının Dünya Kupası için yettiğini söyleyebilirim. Ancak bir Pele mi Maradona mı işte bunun cevabı bende yok.

MAÇ BAŞINA 53 BİN

Okuduğum bir haberde, yaklaşık 1 ay süren turnuvada, toplamda 1.4 milyon kişi Katar’ı ziyaret ederken, yaklaşık 3.4 milyon kişinin de kupa maçlarını stadyumlarda izlediği aktarıldı. Buna göre, maç başına ortalama 53 bin seyirci sayısı yakalanırken, toplam seyirci kapasitesi de yüzde 96 oldu. Anlayacağınız çölün efendileri, para bastırarak aldıkları Dünya Kupası’nda ülkelerini tanıtma fırsatı da bulmuş oldu.

Ezcümle: Umarım ömrümüz yeter de bizlerde Türk Milli Takımı’nın Dünya Kupası’nı kaldırdığını görebiliriz.

AMİİİİN…

Kılıçdaroğlu hak ediyor

saglikcilar

Sağlık çalışanlarına savunma kursu