PTT’li günler geri geldi

Hakan SERBEST
30 Aralık 2020

Çocukluğumuzun, belki de garibanlığımızın ifadesidir. Yılbaşı yaklaşınca herkes birbirine yeni yıla nerede gireceğini sorardı. Yılbaşını bir eğlence mekanında kutlamak statü göstergesiydi. Genelde cevap; ‘Bu yılbaşında ben PTT’ye takılacağım” olurdu. Peki eskilerin PTT’sinin açılımı neydi. Pijama Terlik Televizyon. Yani yeni yıla evde televizyon izleyerek girmek. Benim gibi yaşı 50’lileri geçenlerin çok iyi hatırladığı bir kutlama türü. Sene boyunca ekranlarda göremediğimiz sevdiğiniz sanatçıları önceleri tek kanal daha sonra da özel kanallarla ve renkli televizyonlarla çeşitlenen hayal dünyamızda izleyebilme şansı idi yılbaşı ekranları.

GENCEBAY VE TOPKAPI

Arabesk diye diye bu ülkenin en usta söz yazarı, bestecisi ve icra edeni Orhan Gencebay’a ekranları yasakladılar. ‘Dansöz uygun değil’ safsatasıyla uzun süre Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük oryantal sanatçısı Nesrin Topkapı’yı izlettirmediler memleketimde. Az kazanan, kıt kanaat geçinen ancak yaşamdan mutluluk duyan bir nesildik biz. Yok gavur adeti, yok dinimize uygun değil fetvalarının henüz verilmediği yıllardı. Bir araya gelmenin, günaha kapılmadan kutlama yapmanın neresi kötüydü. Daha sonra bu fetvalar verildikten sonra da anlam veremedim. Yılbaşı gecelerini iple çekerdik. Ben bütün sülalemin bizim gariban gecekondumuza toplandığı yılbaşlarını hayatta unutamam. Başta babam rahmete intikal eden sevdiklerimi o sofralarda anımsamak bile mutlu eder beni. Bir ESHOT işçisinin maaşıyla 20-30 kişiyi mutlu edebilmenin mimarı babam, o kadar insana yemek yetiştirmeye çalışan annem gelir aklıma her yılbaşında. Birlikte oynadığımız ve küçüklerin kazanmasına izin verdikleri tüm hasılatı bozuk paraların oluşturduğu tombala oyunları unutulmayanlar arasındadır. Ve ardından kaybettiklerim. Kaybettiklerimizle birlikte her yıl sevinci azalan kutlamalar. Çocukluk o zamanmış, hayat o zamanmış. Eminim ki insan bir kez daha dünyaya gelme fırsatı bulsa, çocukluğunun yeni yıl kutlamalarını yaşamak ister, ahrete intikal eden sevdikleriyle birlikte tabii.

‘BU BİR FIRSAT’

Bu yıl bu pandemi illeti eskilere dönmenin fırsatını verdi hepimize diye düşünüyorum. Çekirdek aile ile bir araya gelip, korona illetine hiç bulaşmamanın verdiği mutlulukla, televizyonlar karşısında eskisinin laneti bitsin dualarıyla yeni yılı karşılayalım. Maske, mesafe, hijyen kurallarını hiç göz ardı etmeyelim. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Ev bulaşmaları arttı’ uyarısını dikkate almanın tam vakti. Komşularınızı eve davet edip, ‘Yılbaşına birlikte girelim’ yanlışına kesinlikle düşmeyin. Teknolojinin, ekmek kavgasının, geçim derdinin savurduğu aile saadetini yeniden toplamak için önünüzde güzel bir fırsat var.
Ezcümle: Bir defa da bizim yıllardır yaptığımızı yapın. PTT ile yeni yıla, sorunları dert etmeden ailenizle birlikte mutlu girin.
2021 ÖNCE SAĞLIK SONRA MUTLULUK VE KAZANÇ GETİRSİN…

osman-kavalanin-aym-basvurusu-kabul-edilmedi

Siyaset sarmalımız ve umutlarımız

Utanıyorum, yettiniz artık