Sevgi neydi? Sevgi emekti

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
8 Ocak 2022

 

Yıllar önce haber bülteninde yaşlı bir amcayı izlemiştim. Hafızam beni yanıltmıyorsa Almanya’dan emekli olmuş, yurda dönmüştü. Emekliliğini de ülkesine hizmet ederek geçirmek istediğinden gönüllü olarak belediye işçileriyle birlikte yol yapım çalışmalarına katılıyordu. İlerleyen yaşına rağmen kaldırım taşı döşüyor, yolları onarıyordu. Çalışırken de “Memleketimi çok seviyorum, borcumu ödemek istiyorum” demişti. Gerçekten etkilenmiştim.

Benzer bir haber daha okuduk geçen hafta. Eskişehirli Recep Pehlivanoğlu, 85 yaşında olmasına rağmen elinde alet çantasıyla sokak sokak geziyor, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin zarar görmüş tüm banklarını tek tek tamir ediyordu. Hiçbir kazanç sağlamadığı gibi gerekli malzemeleri temin etmek için para harcıyordu. Bunca tamahkarın yarattığı rezalet içinde yüreklerimizi ısıttı Recep Amca’nın emeği.

Yaklaşık 5 yılda 150’den fazla tamirat yaptığını dile getiren Recep Amca, hikayesini şöyle anlattı: “Belediye ile alakam yok. Kendi gönlümden koptu. Bir gün baktım, oturakların tahtaları caddeye saçılmış. Oradan esinlendim, ‘Ben bunu tamir ederim’ dedim. Somun, cıvata aldım. O gün bir başladım, hala tamirata devam ediyorum.

Okul, hastane, otobüs durağı, cami… Belediyenin oturağının olduğu her yere giderim. Somunu, cıvatayı çalarlar, yenisini alır yerine takarım. Oturma yerindeki tahtaları sökerler, arkadan bir tahta söker, oturma yerindeki eksik kısmı tamamlarım. Tamir bitince üzerine kısaca adımın ve soyadımın baş harfini yazarım, R.P diye. Hem hangileri benim elimden geçti anlayayım hem de belediye ekipleri gördüğü zaman beni hatırlasın. Camilerin çelik çadırları küflenir, onları beyaz boya ile boyarım. Hiç zorlanmıyorum. Sıcak, soğuk bana etki etmez, yürürüm, sıhhatim yerinde. Yalnız cıvata lazım olunca gelip oturakların üzerinden söküyor bazı vatandaşlar, yapmasınlar. Oraya her gün 50-60 kişi oturuyor. Kimse kimseyi rahatsız etmesin.”

İyiliği, iç güzelliğini ve çalışkanlığı hatırladık. Karşılık beklemeden yapılan bir iyiliğin koca bir şehirde, ardından yurtta yarattığı tebessüme şahit olduk. Çok yaşa Recep Amca, ellerin dert görmesin. Vatan sevginin hepimize örnek olması dileğiyle. İsmini bilmediğimiz, karşılık beklemeden pek çoğumuzun hayatına dokunan, gerçek vatanseverlerin tümüne saygıyla, var olun.

KANADIMIZ KIRILDI

Dünyanın güvenlik ve ürün derecelendirme sitesi AirlineRatings, 2022 yılında yapılacak seyahatler için en güvenli 20 havayolu şirketini açıkladı. Listede Yeni Zelanda Havayolları birinci sırada yer alırken, Türkiye’den hiçbir havayolu şirketi ilk 20’de yer almadı. Airlineratings.com bu liste hazırlanırken havayolu şirketine yapılan denetimler, devletin yaptığı denetimler, havayolunun kaza geçmişi, ettiği kâr, güvenlik girişimleri ve filo yaşı gibi faktörleri dikkate aldığını belirtti. Seçilen 20 havayolu, güvenilir uçuş inovasyonu ve yeni cihazların kullanımında da birinci sırada yer alıyor.

AirlineRatings verilerine göre 2022’in en güvenilir havayolu şirketleri şöyle: 1. Yeni Zelanda Havayolları, 2. Etihad Airways, 3. Qatar Airways, 4. Singapore Airlines, 5. TAP Air Portugal, 6. SAS, 7. Qantas Havayolları, 8. Alaska Airlines, 9. EVA Air, 10. Virgin Australia/Virgin Atlantic, 11. Cathay Pacific Havayolları, 12. Hawaiian Airlines, 13. American Airlines, 14. Lufthansa, 15. Finnair, 16. KLM, 17. British Airways, 18. Delta Air Lines, 19. United Airlines, 20. Emirates

Listede 14. sırada yer alan Almanya ulusal havayolu şirketi Lufthansa, 1989 yılında Türk Hava Yolları (THY) ortak girişimi ile Türkiye’de SunExpress’i kurmuştu. Ancak THY, ortağının çok gerisinde kaldı. Bugün gelinen noktada, ülkenin en güvenilir havayolu şirketinin böyle bir değerlendirmeden eli boş dönmesi, hepimizin “değerler” üzerine biraz daha düşünmesine neden olmalı.

GÜZEL HABER:

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, yeni yıl armağanı olarak üyeleri adına 1000 fidan dikti. Geçtiğimiz aylarda Karşıyaka Seyirtepe’de yanan ormanlık alanda gerçekleştirilen törende konuşan İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, “Yanan 2,7 hektarlık saha içinde toplam 3 bin 350 adet fidanı toprakla buluşturacağız” dedi. İGC Başkanı Dilek Gappi, yangınlara değindi, orman şehitlerinin heykellerinin dikilmesini önerdi.

GÜZEL İÇERİK:

Uzman Psikolog Ayben Ertem, çocukların karşılaştığı sorunlar karşısında yapılabilecekleri en yalın haliyle anlatıyor. Oyun ve sanat terapisiyle ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişimi de güçlendiren Ertem, kendi markasını taşıyan kutu oyunlarıyla ailelere sağlıklı iletişimin yolunu açıyor. Ertem’i hem instagram hesabından hem de kendi adını taşıyan internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Hedonik koşu bandı

İstanbul İstanbul