Sizi de leylekler mi getirdi?

sizi-de-leylekler-mi-getirdi
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
11 Ocak 2020

Pamuk eller cebe! Herkes cinsellikle ilgili bilgilerini çıkarsın!
Çok ilgi çeken ama bir o kadar da bastırılmış bir konumuz var. Bugün biraz cinsellikten bahsedeceğiz. Çiftler arasında bir türlü açıkça konuşulamayan, konuşulsa da anlaşılmayan, her zaman insanların birbirine uymadığı, çeşit çeşit görüşler içeren ve çoğu zaman yasaklanan bir mesele cinsellik. Çift terapilerinde değinilmeden geçilmiyor çünkü ilişkinin en önemli ayaklarından bir tanesi.

SESSİZLİĞİN GÜCÜ ADINA
Temel dürtülerimizden olan üreme içgüdüsü tetikliyor her şeyi. Doğanın kendini devam ettirme yöntemi. Ergenlikle birlikte hormonların gün yüzüne çıkmasıyla bu içgüdü de ortaya çıkıyor. Sonrası zaten malum, cinsellikle ilgili ebeveynlerinden bilgi birikimini alamayan gençler bunu farklı kaynaklardan öğreniyor. Bazen yaşıtlarından bazen internetten ama çoğunlukla alınan bilgi, kirli bilgi dediğimiz, anne ve babalarımızdan alabileceğimiz o birikimin çok dışında farklı bilgiler oluyor.
Şimdi büyüme çağınızı ve çocukluğunuzu hatırlayın. Ev ortamında cinsellikten bahsedildiğini… ya da bahsedilmediğini! Buna sessizliğin gücü diyoruz. Leyleklerin masalı senelerdir kullanılıyor olsa bile bunun haricinde cinsellik bir tabu olarak görülen, kırılması bahsedilmesi çok güç hale getirilen bir şey. Çocukluğundan beri hiçbir şey duymayan gençler ise uyarılarla genelde ergenlik dönemlerinde karşılaşıyor ve bu durumu çok tuhaf karşılıyor. Ergenlik kendini yetişkinliğe bıraktığında ve bireyler çift olduğunda büyük bir yüzde sıkıntılar yaşamaya başlıyor.
Burada suçlu arayacak olursak elimiz boş döneriz, çünkü herkes nasıl öğrendiyse, kendi çocuklarına da aynı taktiği uygulamaya çalışıyor. Ancak internetle birlikte yayılan, her şeye ulaşabilme gücünün yarattığı tehlikelere ve kirli bilgilere karşı tetikte olmamız gerek. Alınan bilgilerdeki eksiklik kolayca doldurulabiliyor ancak yanlış bilginin düzeltilmesi sandığımız kadar kolay olmayabilir.

KONUŞARAK BAŞLAMAK
Burada çift olarak aşılması gereken ilk adım cinsellikle ilgili yaşananları kelimelere dökmeye çalışmak. Cinsel problemler bazen ilişkide sorun olarak en ön plandaki sıkıntı olabilirken bazen başka bir problemin altına gizlenmiş olarak durabiliyor. Bunu fark edebilmek ve terapide de daha rahat yol alabilmek için konuşmayı, paylaşmayı, ortaklaşa hareket etmeyi ve bu cinsellik meselesini normalleştirmeyi denerseniz ilişkiniz daha farklı bir yapıda devam edebilir. Zaten içgüdüsel olan bu yapının, konuşulunca farklılıklarını anlayacak, sessizliği bozmanın iyi hissettirdiğini göreceksiniz. Bundan sonra daha doğal hareket edebilir ve bilgiye daha açık olabilirsiniz. Değişim sizinle başlarsa sizden sonra gelen nesilleri kurtarma ihtimaliniz de yüksek demektir…
Bol paylaşımlı günlere..

nerelerden-geldik-nereye-gidiyoruz

Nerelerden geldik? Nereye gidiyoruz?

İzmir tarihine ışık tutan müstesna bir isim Yaşar Aksoy