Yağ yakımına destek 5 baharat

Deniz ZÜNBÜLCAN
12 Aralık 2022

Kilo kaybetmekten daha önemli bir şey var ki o da yağ kaybının sağlanabiliyor olması. Çünkü kilo artışı ile beraber genelde gölen tablo vücut yağ oranının artışı özellikle de karın yağlarında artış ve bu artışın beraberinde gelişebilecek kronik hastalıkların riski.

Kadınlarda 80-88 cm, erkeklerde ise 94-102 cmi geçen bel cm’i yapılan çalışmalara göre özellikle de kalp hastalığı başta olmak üzere bir çok kronik hastalık ile ilişkilendirilmektedir. Bu noktada öncelikle beslemenizde yapacağınız değişiklikler, egzersizi hayatınıza eklemeniz ve yaşam şeklinizi değiştirmeniz oldukça önemlidir.

Bu noktada yemeklerinizde faydalanabileceğiniz bazı baharatlar hem metabolizma hızınızı arttıracak hem yağ yakımınıza destek olacak hem de yemeğe verdiği aroma ile tuz tüketiminizde de azalmayı sağlayacaktır.

İşte bu 5 baharat

Sumak: C vitamini başta olmak üzere bir çok antioksidan bileşik içerir bu sayede antioksidan kapasitesi çok yüksek bir baharattır. Sağlığın yanı sıra ekşi tadı ile salatalara ve yemeklere lezzette verir. Aynı zamanda kilo kontrolünde de olumlu etkileri olan bir baharattır. Lif yönünden zengin bir baharattır. Kan şekeri düzenlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

Kırmızı biber: Yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Termogenezisi arttırarak metabolizmanın hızlanmasına olumlu etki eder. İçeriğindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmayı hızlandırmada ve yağ yakımında etkili bir baharattır. Bu etkilerinin yanında kırmızı biberin kan kolesterolünü de düşürücü etkisi olduğu çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Karabiber: Antioksidan ve antibakteriyel özelliği ile bilinen karabiber gaz oluşumunu azaltır, terlemeyi arttırır ve diüretik etkisi vardır. İçeriğindeki piperin maddesi sayesinde metabolizmayı hızlandırmada etkilidir.

Zerdeçal: İçeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde sağlığa bir çok faydası vardır. İltihabı azaltmada etkilidir. Antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını destekler. Karabiber ve zeytinyağı ile beraber tüketilmesi sinerji etki yapacaktır.

Zencefil: Antioksidan kapasitesi yüksek bir baharattır. Metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Öğünlerde yoğurtlara eklenerek tüketilebilir. Zencefil ile yapılan hayvan deneylerinde diyabetik yapılmış sıçanlarda kan şekeri seviyesinin düştüğü gözlenmiştir. Kan şekeri seviyesini kontrol etmede de etkileri vardır.

Yağ yakımına destek içecek

Malzemeler:

1 fındık büyüklüğünde zencefil

1 silme tatlı kaşığı sumak

1 limon suyu

1/4 demet maydanoz

1 halka ananas

Yapılışı: Tüm malzemeler temizlenir ve blenderize edilir. Sabah aç karnına içilebilir. Her hangi bir hastalığı olan, ilaç kullananlar, gebe ve emziren anneler kendi uzmanlarına danışmalıdır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan

farkli-yonlerimiz

Farklı yönlerimiz

Zenginliklerle dopdolu turizm cenneti: Ordu