Devlet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla “tasarruf tedbirleri” başlattı. Paketin içerisinde yok yok! Resmi kurumlarda araç kullanımından tutun da, bina kiralamalarına, personel kısıtlamasından esnek çalışma modellerine kadar ne ararsanız var. Paketi Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kameraların karşısına geçerek kamuoyu ile paylaştı. Savunma, güvenlik ve sağlık gibi konular dışında bu tedbirlerin sıkı tutulacağı her iki isim tarafından deklare edildi.

Tedbirlerin arasında öyle bir kalem var ki, uzun süredir eleştiri konusuydu. O da kamuda yönetim kurulu üyelerinin üç-beş yerden maaş almasıydı. İster “huzur hakkı” isterse, başka bir adla artık üç-beş değil bir yerden ücret alınabilecek. Kamu vicdanını yaralayan bu durumun da böylece önüne geçilecek.
Tasarruf tedbirleri tamam da önemli olan bunların yerinde ve çok sıkı uygulanması. Sayın Şimşek ve Sayın Yılmaz bu konuda işin sıkı tutulacağını söylüyor. Zaten sıkı tutulmayacak ise ne işe yarayacak ki? Yaşımız 61. Bugüne kadar onlarca hükümet, yüzlerce de tasarruf paketi gördük. Hepsi, açıklandıktan bir müddet sonra gevşetilerek çöpe atıldı. 

Biliyorsunuz CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel de iktidar oldukları belediyelerde benzer tedbirler uygulayacaklarını açıklamıştı. Yeni başkanlar Özel’i ne kadar dinleyecek, Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla açıklanan tasarruf paketini kamu kurum ve kuruluşlarını yönetenler ne kadar hayata geçirecek bekleyip göreceğiz. Hayırlı olsun!

CEMİL TUGAY'IN MEDENİ CESARETİ!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sayın Dr. Cemil Tugay, mazbatasını alır almaz ziyaretlere başlamıştı. Önce ilçeler turu yaptı, kendisine oy veren seçmenlere ve kendisi için seçim çalışması yapan örgütlere gitti. Bunlar bir nevi teşekkür buluşmalarıydı. Güzel ve yerinde oldu.
Ancak Tugay, önceki gün bir hamle daha yaparak İzmir'de muhalefette olan siyasi partilerin kapısını çaldı. AK Parti, İYİ Parti, MHP Tugay'ı sıcak karşıladı. Burada Cemil Başkan'ın ifade ettiği bir konu var ki çok önemli. "Hizmet ve destekte ayrım yapmayacağız" diyor. İlahi Başkanım, AK Parti ve MHP'nin birer belediyesi var zaten, onlar da bugüne kadar Büyükşehirden bildiğim kadarıyla hiçbir destek görmediler. Ama yine de bu sözünüz çok yerinde. Sizi alkışlarken olayın takipçisi olacağımızı da bilmenizi isterim.

HASAN TAHSİN'E SAYGI VE RAHMETLE

Bugün 15 Mayıs 2024. İşgalci Yunan Ordusu'nun kirli çizmelerini İzmirimizin temiz topaklarına zorbalıkla basmasının üzerinden tam 105 yıl geçmiş. Tabi ki Yunan palikaryalarına ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin'in şehadetinin de 105.yılı. 

İzmirli gazeteciler bugün meslektaşları Şehit Osman Nevres'i (Hasan Tahsin’in gerçek adı) bir kez daha saygı ve rahmetle anacaklar. Her yıl olduğu gibi Konak Atatürk Meydanı'ndaki İlk Kurşun Anıtı önündeki törende saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşımız okunduktan sonra da konuşmalar yapılacak.
Aslında geçmiş yıllarda bu törenlere valilerimiz, garnizon komutanlarımız, belediye başkanlarımız katılır, görkemli bir tören yapılır bu ulusal düzeyde gazete ve televizyonlarda da haber olurdu. Şimdilerde İzmir Gazeteciler Cemiyetimizin düzenlediği ve bir iki CHP'li milletvekili ve belediye başkanının katıldığı sade bir tören haline geldi.

Benim arzum bugün saat 11.00'deki bu törende Valimiz Sayın Dr. Süleyman Elban'ın önderliğinde tüm protokolün de yer alması. Elbette Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Cemil Tugay ile birlikte tüm belediye başkanlarımızı da görmek isteriz. 

Çok güzel hareketler olmaz mı bunlar. Ne dersiniz?