Şubat ayının sonuna yaklaştık. Bahar aylarını karışlamamıza çok az zaman kaldı. Haliyle çoğu kişiyi de göbek yağlarından kurtulmak için telaş sardı. Beslenmenize dikkat ederek ve sporla destekleyerek 3 ayda göbek yağlarınızdan kurtulmanız mümkün. 
İşte göbek yağlarınızdan kurtulmanızda size destek olacak besinler ve tarifler.. 

Yaban mersini 

İçeriğinde A, C, E vitaminleri, manganez, kalsiyum, fosfor, demir, selenyum, yüksek oranda potasyum ve lif içerir. Aynı zamanda yaban mersininin kalorisi de oldukça düşüktür. Yapılan çalışmalarda yaban mersini tüketen ratların bel bölgesindeki yağlanma oranı da daha az bulunmuştur.

Ananas

İçerdiği antioksidanlar, enzimler, mineraller, vitaminler açısından zengindir. İçerdiği bromealin enzimleriyle de yağ yakımını destekleyerek  kilo vermeye yardımcıdır.

Avokado

Omega-9 yağ asitlerinden oldukça  zengin ve kilo vermeye yardımcı  bir besindir. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo kaybını sağlamaktadır. Hazırladığınız salatalara veya soslara avokado ekleyebilirsiniz.

Yeşil çay 

Yapılan bir çalışmada egzersiz ile beraber tüketilen yeşil çayın kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinler metabolizmayı hızlandırıp vücutta kalori yakımını artırır, aynı zamanda bel çevresindeki yağları da azaltmada etkilidir.

Lifli besinler 

Lif içeriği yüksek besinlerin tüketimi bel çevresindeki yağları azaltır. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, bulgur, siyez bulguru veya kara buğday tercih etmeniz beslenmenize yulaf ezmesi, yulaf kepeği gibi besinleri eklemeniz lif tüketiminizi artıracaktır. Yapılan çalışmalarda lif içeriği yüksek ve kalori kontrollü diyet programının bel çevresindeki yağların azalmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Yoğurt 

Kilonuzu azaltmak ve bel bölgenizdeki yağlanmayı kontrol altına almak istiyorsanız beslenmenizden yoğurdu eksik etmemelisiniz. Protein, kalsiyum ve probiyotik bakteri içeriği ile hem bağırsak sağlığınız için hem de kilo kontrolünüz için oldukça önemli bir besin.

Çiğ badem 

Protein ve lif içeriği sayesinde kişiyi tok tutar. Bu özelliği ile kilo vermek isteyen kişiler için oldukça önemli bir besindir. Yapılan bir çalışmada badem tüketenlerin tüketmeyenlere göre yaklaşık yüzde 30 daha fazla kilo kaybettiği görülmüştür. Yapılan başka bir çalışmada ise günde 15 adet badem tüketenlerin tüketmeyenlere göre bel çevresinde yaklaşık yüzde 10 daha fazla incelme olduğu gözlemlenmiştir.

Göbek incelten ara öğün

4 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 fincan yaban mersini
10-15 tane öğütülmüş çiğ badem

Yapılışı: 4 yemek kaşığı yoğurdu kaseye koyun. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini ilave edin. Öğütülmüş bademleri de ekleyip üzerine yaban mersinlerini atın. Karıştırıp tüketin.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan