Geçtiğimiz günlerde İzmir sokaklarını adımlarken, Şair Eşref Bulvarında bir tabela dikkatimi çekti.

Bildiğiniz gibi 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, adayların yeterli oy oranını sağlayamaması nedeniyle ikinci tura kalmıştı. 28 Mayıs’ta yapılan seçimin ardından Recep Tayyip Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçerek Cumhurbaşkanı olmuştu.

13.Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu seçim bürosu” yazan tabela o seçimlerden kalmış. Kemal Kılıçdaroğlu önce o seçimleri kaybetti, ardından Özgür Özel ile girdiği genel başkanlık yarışını da 2.turda kaybetti. Tabelanın yerinden bile sökülmemesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adının unutulmamasına mı işaret? Yoksa bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine mi hazırlık? Onu bilemem ama büyüklerimizin dediği o söz aklıma geldi; “Kendi gitti adı kaldı yadigar.”

NEDİR BUNUN HİKMETİ?

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde en çok aday adayı başvurusu sanırım CHP’ye oldu. Genel Merkez’e ulaşan 15 bin 464 başvuru arasından mevcut başkanlar ve siyasette eski isimler dikkat çekiyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kadınlara çağrısının ardından kadın aday adaylarının başvurusu önemli ölçüde arttı. Başta İzmir olmak üzere “CHP’nin kalesi” olarak görülen yerlerde daha çok adaylık başvurusu yapıldı.

Kurultayın ardından göreve gelen Genel Başkan Özel, Kılıçdaroğlu’nun ilan ettiği İstanbul, Ankara ve Aydın için görevdeki başkanların yeniden aday olabileceği mesajları verdi ancak İzmir’le ilgili sessizliğini korudu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi için Tunç Soyer ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, eski Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, eski milletvekilleri Tacettin Bayır, Musa Çam, Atila Sertel ve eski yöneticilerden Ayhan Baltacı aday adayı oldu.

Ancak parti tabanında Buğra Gökçe’ye karşı “İthal aday” tepkisi var. Bu durumda yılların yerel yönetimini ezberlemiş sağ ve sol kesimden oy alabilecek olan isim Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un ismi bir adım öne çıkıyor.

Elbette Tunç Soyer’in hizmetleri zaman zaman eleştirilse de yeniden aday olarak gösterilmesini isteyenlerin sayısı da az değil. Özellikle iş insanları ve bazı STK temsilcileri Soyer’in yeniden aday gösterilmesi yönündeki isteklerini Genel Merkeze ilettiler.

Ancak, genç bir isim ve Aziz Kocaoğlu’nun Özgür Özel’e önereceği yönetim tecrübeli Olgun Atila’yı da unutmamak gerek.

Ama ön seçim şartıyla adaylıklarını koyan eski vekiller Tacettin Bayır, Musa Çam ve Atilla Sertel’i de hesaba katmak lazım. CHP İzmir’de bir kadın aday gösterirse kimse şaşırmasın.

KARŞIYAKA’DA DİKER’E DİKKAT

Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediye Başkanlığı için CHP’den aday adayı olan hemşerim Ahmet Diker’in ismini bir kenara yazın. Karşıyaka sokaklarını dolaşırken ismini çok duydum özellikle Karşıyaka taraftarı içlerinden birisinin aday olmasını istiyor. Benden hatırlatması…