Hatıralarımızın özel konuğu: Adile Naşit

Mazlum VESEK
10 Aralık 2020

Ölümünden sonra büyüyen kuşağı da etkiledi. Herhalde çok az kadın yüzü toplumsal hafızamız adına bu kadar müşterektir. Adile Naşit, gerçek adıyla Adela Özcan….

Asıl adı “Adela”nın anlamını aradım; bulamadım. “Adile” diye bakmak istemedim. Çünkü Adile’nin anlamı bizi onun asıl hikayesine ulaştıramayacak. Anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rum olan Türk sinemasının bu güzel yürekli insanının artık soyadı haline gelen aile namı “Naşit” ise ona gerçekten yakışıyor. Çok gözyaşı döktü, Adile Naşit. Ama yine “Naşit”in anlamına uygun, onu en çok neşeli haliyle hatırlıyoruz. Masallar anlattı durmadan. Kendisi de bir masal kahramanı gibiydi. İyilik, sanki onun sesinden ve yüzünden dağlıyordu dünyaya. Kişisel hayatında çektiği acıları o yaşarken herhalde pek az bildik. Demir bir bastonla yangını sürekli körüklenen dünyamızda sanki o hiç yanmıyordu. Adela Özcan, bizim bildiğimiz adıyla Adile Naşit, 11 Aralık 1987’de vefat ettiğinde sadece 57 yaşındaydı.
Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit’in babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır. Amelya hanım, anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rum’dur. Dedesi Kemani Yorgo Efendi, anneannesi ise, zamanının meşhur kantocularından olup, lakabı Küçük Verjindir. Ağabeyi Selim Naşit ve 1950’de evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıdır. Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982’deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce (1928-2015) ile gizlice evlendi.
Adile Naşit, 16 yaşındaki oğlu Ahmet’i 16 Haziran 1966 tarihinde kaybetti. Kalbi delik olan Ahmet’in kalp ameliyatı başarılı geçmesine rağmen sonrasında fenalaşarak komaya girmiş ve kurtarılamadı.

YILIN ANNESİ SEÇİLMİŞTİ
Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi, kendine has üslûbu ve kahkahası onu Türkiye Sinemasının unutulmaz isimleri arasına yerleştirmiştir. Adile Naşit canlandırdığı anne karakterleri nedeniyle 1985 yılında Yılın Annesi seçilmiştir.
Babası öldükten sonra okulunu bırakan Adile Naşit 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Halide Pişkin’in grubunda “Her şeyden Biraz” oyunu ile İstanbul turnesine çıkan Adile Naşit sonradan Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948-1951 arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte kurdukları toplulukta çalıştı. Sonradan 1954’te döndüğü Muammer Karaca tiyatrosunda 1960’a kadar çalıştı. 1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile birlikte kurdukları Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra, 1963’ten 1975’e kadar “Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü” tiyatrosunda çalıştı. Tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde beğeni topladı.

İŞTE HAYAT, İŞTE ADİLE NAŞİT
Sinemaya girişi 1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği Yara filmiyle olmuştur, ancak 1970’lerde filmlerde yoğun olarak rol almaya başlamıştır. 1976’da “İşte Hayat” adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Hababam Sınıfı film serisindeki Hafize Ana rolüyle ün kazandı. 1978’de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çektiği güldürü filmlerinde oynamıştır.
Tek çocuğu Ahmet’i kaybettikten sonra iyice çocuklara yöneldi. Masalcı Teyze; TRT’de 1980 yılında TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün yapımcısı olduğu Uykudan Önce isimli çocuk programıyla birlikte masalcı teyze diye anılmaya başladı. Masal ve öykü anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminde çocuklar tarafından büyük ilgi görmüştür.

HABABAM SINIFI EFSANESİ
Sinema dünyasında, Rıfat Ilgaz’ın ünlü eseri Hababam Sınıfı’ndan uyarlanan filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile karşılıklı oynadığı filmlerdeki “Anne” rolleriyle de ünlenen Adile Naşit, 11 Aralık 1987’de doğduğu şehir olan İstanbul’da 57 yaşında kalın bağırsak kanseri sonucu hayatını kaybetti. Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camii’nde düzenlendi. Öğlen kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedildi. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) birlikte yatmaktadır.
Adile Teyze (1982) filminde adeta kendi adıyla kendini oynadı. Şaban Pabucu Yarım (1985) filminde Ahmet adlı çocuk karakterini canlandıran Barış Altay’a masallar anlattı. Kim bilir, belki kaybettiği tek çocuğu Ahmet’in adının filmde kullanılmasını bizzat istedi.

SAKAR ŞAKİR’DEKİ KÖTÜ KADIN
Sakar Şakir (1977) filminde Bakkal Hacı Şen’in (Ali Şen) eşi Fatma rolünde oynadı. O filmde daime Aliye Naşit Apartmanı dikkatimi çekmiştir. Adile Naşit, belki de ilk ve son defa fesat, kötü bir kadını o filmde oynadı.
Bir de oturduğum mahalleye komşu Barbaros Mahallesi’nde bir Adile Naşit Parkı var. Her sabah bisikletle işime giderken o parkın yanından geçerim. Mahallemin ve hatıralarımın özel konuğu Adile Naşit…

Az kaldı, bitiyor…

dso-yeni-koronavirus-mutasyonu-konusunda-ingiltereyle-yakin-temasta

Hangi aşı?