Kurban ama nasıl…

Hasta hayvana giriş izni yok
Kazım ERKMEN
6 Temmuz 2022

Bir kurban Bayramı’nın daha arefesindeyiz… Allah nasip ederse önümüzdeki cumartesi bayramın birinci günü. İmkanı olan kurban ibadetini yerine getirecek, büyükler ziyaret edilecek, küçükler sevindirilecek.
Gelgelelim, dünya ve Türkiye bir cenderenin içinden geçiyor. Bitti denilerek tüm tedbirler kaldırılan korona virüs pandemisi adeta yeniden hortladı. Vakalar çok hızla olmasa da artıyor. Hastanelere başvurular çoktan başladı. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, sağlık teşkilatları nededir bilinmez adeta “ölü taklidi” yapıyor. Bunun aksine doktorlarımızın çatı kuruluşları olan tabip odaları ardı ardına uyarılar yayınlıyor.
Devletimiz tedbirleri gevşetince, halkımız da gevşedi. Bakıyorum da toplu taşımada maske takan hemen hemen yok gibi. Otobüste, metroda, tramvayda öksürükler, hapşırıklar arasında seyahat ediliyor. Hele hele klima çalıştığı için o kalabalık ortamda hava öylesine birbirine karışıyor ki, bir kişi bile koronalı olsa kesin herkese bulaştırır. Kim ne derse desin, ben bu gibi ortamlarda cebimde taşıdığım maskemi hemen takıyorum. Bence siz de öyle yapın.
Ülkedeki ikinci önemli sıkıntı pahalılık ve bir türlü durmayan, durdurulamayan fiyat artışları. Bakın Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleşti. Asgari ücrete yıl ortasında zam yapıldı. Zammın oranı, ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı tartışılır. Ama yine de böyle bir ayarlama yapılması bile önemli bir gelişmedir. İşvereni zorlasa da ücretlileri bir nebze de olsa rahatlatmıştır.
Ancak, hükümetin tüm iyi niyetine rağmen, her zaman olduğu gibi fırsatçılar yine devrede. Daha asgari ücret açıklanmadan mal ve hizmetlere zam yağmaya başladı. Bunu alışverişe giden herkes mutlaka fark etmiştir. Biz bunu devletin KDV indirimlerinde de yaşadık. İndirim gelirken marketlerde o malların perakende fiyatlarına en az indirilen KDV kadar zam yapıldı.
Milletin gözü önünde gerçekleşen bu rezalete bir “dur” diyenin olmaması enteresan. Evet devlet denetlemeler yapıyor ama, mevcut yasa ve yönetmelikler o kadar hafif ki, sadece ceza yazılabiliyor. O cezalar ise komik kalıyor. Hatta yazılan cezaların, fiyatlar üzerinden yine vatandaşa ödetildiğinden eminim.
Benim özellikle Cumhurbaşkanımızdan ve milletvekillerimizden ricam, caydırıcı tedbirlerin alınması. Bununla alakala kanunların çıkartılması. Mesela geçende bir vatandaşımız sosyal medyasından tavsiyede bulunarak, “Fahiş fiyat uyguladığı tesbit edilen market, AVM v.s., 3 veya 6 ay kapatılsın” demiş. Ne etkili uygulama değil mi. İşte bu millet böyle etkili tedbirler bekliyor.
Tekrar Kurban Bayramı’na dönersek. Bu yıl aşırı fiyat artışları yüzünden birçok kişi kurban kesemeyecek. Bir küçükbaş hayvanın fiyatı 4-5 bin liradan, bir büyükbaşınki de 12-15 bin liradan başlıyor. Bugünkü hayat pahalılığında bu paraları verebilecek bir babayiğit göremiyorum ben. Önceki yıllarda, emeklilere ödenen 1100 TL ikramiyenin üzerine insanlar bulup buşurup bir o kadar daha para koyarak mütevazi bir kurban alabiliyordu. Bu yıl aşırı fiyat artışlarına karşın ikramiyeye 1 kuruş zam yapılmadı. Kurbanlar da alıp başını gidince orta halli vatandaş, kurban zevkinden de oldu.
Bayramın ibadet tarafında durum bu iken, tatil fırsatları da kaçırılmıyor tabi. Nasıl olsa kurban kesemedik, bari deniz ve güneşimizden olmayalım diyenler, tatil beldelerinin yolunu tutacak gibi görünüyor. Daha şimdiden yöremizdeki Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Ayvalık’ta oteller dolmuş vaziyette. Çeşme’ye 1 milyon tatilci gelecekmiş. Sahillerde çadır kurmak yasaklanmış. İlginç tabi. Kimin sahili kimden sakınılıyor anlamak mümkün değil.
Para sıkıntısı olmayanlar ile daha kıştan bugünleri düşünenler otellerde keyif çatacak. Diğer orta halliler ya günübirlik ya da çadır tatiline razı olacak. Öyle veya böyle bir bayramı daha idrak edeceğiz. Ben de şimdiden tüm okurlarımın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Zira bayramda yerel gazeteler yayımlanmıyor. Bize de tatil yapmak kalıyor. İyi bayramlar ve iyi tatiller…

Öğütçü, Orhan Kemal’in aydınlığını sahneye taşıdı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Kaya, B12 vitamininin alınamaması durumunda sinir sistemi ve beyinde ciddi ve kalıcı hasarlar oluşabileceğini söyledi

Olumsuz düşüncelerden kurtulun (3)