O 4 madde tartışanı götürür

Hakan SERBEST
8 Ekim 2021

Gömlek değiştirir gibi gündem değiştiren yalnız ve güzel ülkemde Anayasa tartışmaları da ısıtılıp ısıtılıp masaya getirilen temcit pilavı gibi. 1923’ten bu yana sürekli müdahale ettiğimiz, orasından burasından delik açtığımız olmadı halk oylamalarıyla yenisini yaptığımız son dönemlerde ise kanun hükmünde kararnamelerle güncellemeye çalıştığımız Anayasamızın başına gelmeyen kalmadı. Şimdi yeni cephelerin açıldığı, televizyonlarda Menemen testisi gibi oturan, kafa şovlara dönen canlı yayınlarda gerekli gereksiz herkesin bilgi sahibi olmadın fikir sahibi olduğu ve bu garip düşüncelerini de yaymaktan çekinmediği bir döneme giriş yaptık. En çok tartışılan konu ise bu memlekette TBMM Başkanlığı da yapan (Kendi adıma maalesef) Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkanvekili İsmail Kahraman’ın damdan düşer gibi söylediği “Dindar anayasa yapalım, ilk dört madde değişebilir” sözleri. Peki nedir bu 4 madde:

I. Devletin şekli

MADDE 1– Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2– Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3– Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4– Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

ÜZÜNTÜ VE ÖFKE

Görüldüğü üzere tartışılmasının bile insanlarda üzüntü ve öfke yaratan 4 olmazsa olmaz madde bunlar. Muhterem bunun değişmesini istemiş. İlaç kullanıyor mu ne kullanıyor bilmiyorum ama iyi gelmediği kesin. Allah’tan MHP’nin de sert çıkışı ile AK Parti’den ve tabii ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gündemimizde böyle bir madde yok açıklaması geldi de aklı selim olanlar biraz rahatladı. Dervişin fikri neyse zikri odur hesabı ile konuşan Kahraman gibiler tabii ki olacak. Önemli olan bu fikirlerin kireç dökerek yeşermesine fırsat vermemek.

EZCÜMLE: MADDE 4– Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Anlayana sivrisinek saz….

İnsan hayatı kişinin elinde! 

“Cümle kurma ve ifade etme yeteneğimiz tehdit altında”