Sağlıklı beslenmeye adım atarken nereden başlaması gerektiğini bilmeyen kişilerin yaptığı en büyük hata, doğru besin seçimini arka plana atmak oluyor. Evimizde bulunan her türlü yiyecek ve içecek bizim bu süreci yönetmemizin en önemli anahtarı. Bu yüzden bilinçli alışveriş yapmak son derece önemli.

ETİKETLERİ İNCELEYİN 

Gıda sektöründe artan çeşitlilik ve yeni yöntemler artık etiket okumanın daha önemli olduğunu gösteriyor. Etiket okumak; alınan besinin içerisinde neler olduğu ve hangi bileşenleri içerdiği, o besinin vücudumuzda olumlu veya olumsuz nasıl bir etki yaratacağı konusunda da bilgi veriyor. Örneğin bitki çayları içerisinde birçok bitki özü bulunurken genellikle bir veya birkaçı ambalajda belirtiliyor. Etiketi okuduğumuzda ise içerisinde bazı hastalıkları tetikleyebilecek ve bazı yaş gruplarında önerilmemesi gereken bitkilerin kullanıldığını görüyoruz. Bu yüzden kişiye uygun ve temiz içeriği bulmak etiketleri okumaktan geçiyor.

TAZE BESİNLER

Popülerliği ve çeşitliliği artan dondurulmuş, hazır ve paketli gıdalar pratik olma avantajları ile sık sık tüketilen besinler arasında bulunuyor. Öğünler hazırlanırken taze besinler yerine kullanılan katkı maddesi ve korucu içeren her türlü gıda beslenme listelerinin asıl etkisini göstermesini önlüyor. Haftalık yapılacak alışveriş listelerine taze meyve ve sebzeleri eklemek dondurulmuş veya hazır olanlara kıyasla vitamin, mineral ve lif açısından daha zengin öğünler oluşturmanızı sağlıyor. 

FİT VEYA LİGHT SÖYLEMLERİ

Sağlıklı beslenmenin öneminin her geçen gün daha çok farkına varılıyor olması gıda sektörüne de yeni bir yol göstermeye başladı ve besin içeriklerinde değişiklikler yaratılmasına neden oldu. Fit veya sağlıklı kategorisi altında şekeri, yağı, tuzu azaltılmış birçok ürün karşımıza çıkıyor. Bunlardan birçoğu eskisine oranlara daha sağlıklı olsa bile bazıları kişilerde yanlış bir algı yaratıyor. Örneğin süt ürünleri grubunda son zamanlarda artış gösteren yağsız ‘light’ ürünler sanıldığı gibi tam veya yarım yağlı olanara göre daha sağlıklı değil. Kişinin tüketim ihtiyacına göre farklılık yaratmak daha doğru oluyor. Çünkü süt ürünleri içerisinde bulunan doymamış yağların çoğu birey için gereklidir ve yalnıza yağ değil birçok vitamin ve mineral de kaybediliyor. Bir diğer örnek ise şekersiz gazlı içecekler. Bu grup içerisinde şeker yerine kullanılan yapay tatlandırıcılar bizim o besini sağlıklı kategorisine almamız ve istediğimiz kadar tüketebilmemiz için yeterli olmuyor. Bu pazarlama stratejilerinin farkında olmak alışverişlerinizde büyük bir konfor sağlayarak siz tüketicilere yol gösterici oluyor.