Ağustos ayıyla beraber tezgahlarda görmeye başladığımız meyvelerden biri olan incir hem faydaları hem de lezzetiyle beslenme planımızda yer almayı hak ediyor. İncirin faydaları çok ancak porsiyonu oldukça az. Ne yazık ki bir tane incir bir porsiyon meyve hakkı yerine yenilebiliyor. Kısıtlı bir zaman tezgahlarda gördüğümüz inciri kontrollü bir şekilde beslenmemize olabildiğince eklemekte fayda var.

Kan basıncına olumlu etki: Kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengin bir meyvedir. Düzenli sebze meyve tüketmeyen, işlenmiş ve sodyum içeriği yüksek  gıdaları yüksek oranda tüketen kişilerde potasyum eksikliği olabilir. Bu durum ise hipertansiyona yol açabilir. Hazır mevsimindeyken potasyum kaynağı olan incire beslenmenizde yer vermeyi ihmal etmeyin. 
Kalp sağlığında etkili: Düzgün kalp ve kas fonksiyonları için gerekli olan ve kan basıncı dengesini sağlayan potasyum mineralini içerir. 1 orta boy 149 mg potasyum içerir ve bu da günlük ihtiyacımızın yüzde 4’ünü karşılamaktadır.
Kilo yönetiminde etkili: Diyet lifi içeriği oldukça yüksektir.  Orta boy incir yaklaşık 1 gram diyet lifi içerir. Lif ve liften zengin besinlerin kilo yönetiminde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle incir de kilo verme ve koruma programlarında porsiyon kontrolü yapılarak kullanılabilir.
Menapoz sonrasında olumlu etki: Ortalama 8,3 yıldır menapozda olan 52 bin 823 kadınla yapılan bir çalışmada beslenmesinde lifli meyvelere yer verenlerin diğerlerine oranla meme kanseri riskinin yüzde 34 oranında daha az olduğu gösterilmiştir. İncirinde lif içeriği oldukça yüksektir bu nedenle menapoz sonrasındaki kadınların da beslenmesinde incire yer vermesi çok önemlidir.  
Antioksidan etki: Taze incir, özellikle koyu renkli olanları karoten, lutein, tannin gibi bir çok antioksidan bileşen içermektedir. Zengin antioksidan içeriği sayesinde vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlar.
Vitamin ve mineral deposu: A, E, K gibi bir çok vitamini içermektedir. Kalsiyum ve magnezyumdan da zengin olan incir kemik sağlığımızı destekler. Ayrıca yüksek potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde insülin salınımı da dengelemektedir. 

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan