Yine yeniden merhaba… Nasılsınız bakalım? Tatil bitti ve eski tempomuza geri döndük değil mi… Kaldığımız yerden devam o zaman Burada sizler ile buluşmak çok keyifli hadi konumuza dönelim… Haydi bakalım, bugün biraz yogada yapılan pozlardan konuşalım istiyorum; tek bir konuda yoğunlaşalım…

Sirsasana

Başınıza ağırlık vermeden omuzlarınızı ve sırtınızı gövdenizi desteklemeye devam edin. Dizlerinizi biraz öne doğru yürüyün, yine de sürekli nefes alın. Kalçalarınızı havaya kaldırmak için ayaklarınızla yukarı doğru bastırırken omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırmaya devam edin. Dizlerinizi hafifçe bükün. Ayak parmaklarınızı vücudunuza doğru yürüyün, dizlerinizi düzeltin ve ağırlığınızı başınıza değil, dirseklerinize giderek daha fazla bastırın. Sırtınızı dik tutun ve göbek deliğinizi omurganıza bastırdığınızı hayal edin. Vücudunuzun tüm ağırlığı dirsekleriniz tarafından taşınana ve çok azı başınıza yüklenene kadar bacaklarınızı yavaş yavaş gövdenize yaklaştırın, ayak parmaklarınız üzerinde yükselin.

İngilizce Adı: Head-on-knee Pose

Odak: Sırt, kalça, boyun, diz

Seviye: Yeni Başlayan

Toplam Süre: 30 ila 60 Saniye

Çakralar: Solar Pleksus Manipura Çakra, Sakral Çakra Swadisthana Çakra, Kök Çakra Muladhara Çakra

Elementler: Ateş, Su, Toprak

BAŞ İLE DİZE EĞİLME POZU NASIL YAPILIR

Bacaklarınızı önünüze uzatarak oturun Dandasana. Janu sirsasana Sağ dizinizi bükün ve dizinizi gevşeterek sağ ayağınızı sol iç uyluğa yerleştirin. Nefes alırken sol ayağınızı esnetin, uyluğun üst kısmını aşağı doğru bastırın, omurgayı uzatın ve kollarınızı başınızın iki yanında kaldırın.

Sol bacağınıza bakacak şekilde üst bedeninizi hafifçe döndürün ve sonra nefes verirken kalçalardan öne doğru katlayın. Omurganızı uzun, göğsünüzü açık ve omuzlarınızı rahat tutun. Janu sirsasana Ellerinizi aşağı doğru koyun, sol bacağınızı çerçeveleyin veya ayak bileğinizi veya ayağınızı tutun. 5 ila 10 nefes boyunca kalın. Pozdan çıkarken nefes alın.

BAŞ İLE DİZE EĞİLME POZU FAYDALARI NEDİR?

  • Zihni sakinleştirir.

  • Sindirimi uyarır.

  • Janu sirsasana Yoga Hareketi Kalçaları, vücudun arkasını ve kasıkları esnetir.

  • Adet rahatsızlığını giderir.

  • Böbrekleri ve karaciğeri uyarır.

Uyarı:

Öne eğilmeye kendinizi zorla çekmemeye dikkat edin (özellikle kayış kullanıyorsanız). Bu, arkayı kamburlaştıracak ve vücudun ön kısmını kısaltacaktır. Janu sirsasana Arka uzatılmış diz rahatsızlık veriyorsa, hafifçe bükün ve altına bir battaniye yerleştirin. Bel ağrınız varsa bu duruşu atlayın. Yogada pozlara girmek zor ama fark edince yapabilirliğini tarifi mükemmel. Sevgi ve saygılarımla…

Günün sözü: İnşirah; umut var. Hep var. En güzeli de bu en çıkmaz anlarda bile biliyorsun rabbin sana yardım edecek, mutlaka kolaylaştıracak.