“Adaletin bu mu dünya?
Ne yar verdin ne mal dünya
Kötülerinsin sen dünya
İyileri öldüren dünya”
Son günlerde ruh halimi en iyi anlatan türkü bu.
İyileri öldüren dünya.
Canım ülkemde deprem olur. On binlerce masum can gider, göz göre göre insanları ölüme gönderenler, bırakın ceza almayı ödüllendirilip yeniden aday olur. Ar duvarı çatlamış bi kere. Televizyon televizyon gezer, nerede kalmıştık der. Biri gelip gazeteciyi vurur, cezaevinden konvoyla kahraman gibi çıkar kimi eski eşinin yüzüne kezzap atar, 3 yıl yatar. Kimi karısını boğar, iyi halden 5 senede yırtar. Bölücü hainler üs bölgelerimize, dinci teröristler kilisedeki vatandaşlarımıza; sözde devrimci sefilller adliye kapısındaki polislerimize saldırır. Yakalananlara bi bakarsın hepsi cezaevinden yeni çıkmış. Tescilli terörist, tescilli katiller.

‘KÖTÜLERİNSİN’

Buca’daki masum taksici mesela. Tek suçu vardı canım kardeşimin? İyi olmak. Ekmek parası dedi. Sıcak yatağından kalkıp, bırakıp yollara düştü. Meslek etiğine inandı. Yolcuyu yolda bırakmadı. Ah o vicdan yok mu? O vicdan. Onun sesini dinledi.  Bari “Şu genç soğukta üşüyüp hasta olmasın” dedi. Belki acıdı. Ama daha çok inandı. Katile değil elbette. İyiliğe. İyi olmanın bedelini ciğerlerine saplanan 3 kurşunla ödedi. Can verirken de katilin sesinden acı acı dinledi.

‘İYİLİK YAPMA’

Yapmayacaksın elbette… Senin gibi katil ruhlara hiç yapmayacaksın da işte iyileri nasıl sizin gibilerden ayıracaksın? Sen kötüsün diye ben de bir gecede kötü olamam ki; değişemem. Zaten sen de değişmezsin. Ama bizi iyi yapan değerleri sen hiç bilemeyecek, anlamayacaksın. Katil geldin, katil gideceksin. Gelelim bizi asıl yaralayan meseleye. Adamın biri geçen o meşhur sabah programına çıkmış, anlatıyor; “20 suç kaydım var. 24 yıl ceza aldım” diyor. Eee.. Nasıl çıktın? 2’de bir yasası vurmuş.  Cezası yarı yarıya inmiş. Sonra bir de korona affı gelmiş. Hooop! Paşam 3 senede evde. Sonra oturmuş oraya göğsünü gere gere konuşuyor. Onun her kelimesi yüreğimi sızlatıyor. Aklıma taksici katili geliyor. Ya kırmızı kravat taktım. Duruşmada uslu oturdum. Cinayetten sonra kızını aradım. “Ambulansı ara baban ölecek dedim” filan derse. İyi hal indirimini kaparsa! 3-5 yıl sonra aramıza karışıp yeniden iyilerin canlarını yakarsa! Olmaz diyebilir misin? Ben diyemiyorum. Ama siz yine de adaletin bu mu dünya derken Metin Akpınar’ın sözlerine de kulak verin. “Çocuklarınızı sakın bu dünyada iyiler kazanır diye büyütmeyin! Onlara deyin ki: “Dünyada hep arsızlar çığırtkanlar, kötüler ve ikiyüzlüler kazanır ana sen onursuz bir kazancın, onurlu bir kaybedişe asla ulaşamayacağını bil. Ve hep iyi kal.”