Yerel seçimler yaklaştıkça ilçelerin nabzını tutmak için turlara devam ediyorum. Bu haftaki durağım Bornova oldu. Bu tur sırasında AK Parti eski meclis üyesi Bora Koçu beni yalnız bıraktı. İlçe siyasetinin çok konuşulduğu merkezde tarihi Büyük Çarşı da bulunan kahvenin birine oturduk. Daha sonra yanımıza değerli ve dostum rahmetli Murat Taşer’in kardeşi Bülent Taşer geldi. Ardından CHP Bornova eski ilçe başkan yardımcısı Kadir Topcuoğlu derken koyu bir sohbet başladı aramızda. 

Tabii konu döndü dolaştı 2024 seçimlerinde belediye başkanlığı adaylığı için kimlerin ismi geçtiğine geldi. Eski Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’nın yeniden aday olmak için çok çalıştığı, ilçeyi adım adım gezdiğini ve halkla irtibatını koparmadığından bahsetti kahvedekiler. Bir de baktım Olgun Atilla ve dostları burnumuzun dibinde bitti ve sohbetimize dahil oldu.

Olgun Atilla’ya aday adayı olup olmayacağını sordum tabi ki. Bornova’yı siyasette süper lige taşımak için yola çıktığını dile getiren Atilla, “Benim görev yaptığım dönemde CHP’de önemli görevlerde bulunanlar Bornova’dan çıkıyordu. Ama şimdi CHP’de Bornova’nın adı yok” dedi. Haksız da sayılmaz.
Mevcut başkan Dr. Mustafa İduğ’un yanısıra Olgun Atilla ile Okan Karlıdağ’ın da ismi  CHP’den aday adaylığı için çok konuşuluyor. Öğretmen bir babanın ikinci oğlu olarak 1968 İzmir Kemalpaşa’da doğan Okan Karlıdağ, Bornova’da yaşıtor. İzmir Şehir Plancıları Odası, ODTÜ Mezunları Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi. Ayrıca amatör spor kulübü yöneticiliği ve Kemalpaşa Çevre Beldeleri Dayanışma ve Geliştirme Derneği yöneticiliği görevlerinde de bulunmuş 26 yıldır CHP üyesi.

AK PARTİ’DE KİMLER KONUŞULUYOR?

AK Parti’de Bornova aday adaylığı için daha önce yazmıştım. Eski il başkanı Bülent Delican, Hasan Ali Karaman, Veysel Güldoğan ve Levent Taşer’in ismi çok konuşuluyor. Bu isimlerin hepsi birbirinden değerli ancak Levent Taşer’in ismi sanırım rahmetli Murat Taşer’den dolayı olsa gerek çok dikkatimi çekti. Atadan siyasetçi olan Avukat Levent Taşer merhum dedesi ve amcası da Bornova ve İzmir siyasetine yön vermiş isimler arasında. Dede Ali Rıza Taşer, yıllar önce Bornova Belediyesi'nde meclis üyeliliği yapmış, amca Murat Taşer'i ise anlatmama gerek yok. Babası Bülent Taşer de Bornova Çarşı'nın tanınmış esnafı. Taşer, üniversite hayatını tamamladıktan sonra siyasete atılarak kısa sürede başarılı görevlerde bulunmuş, kendi hukuk bürosunu kurmuş bir isim.

ERKUT TAMAY VE MENDERES

İzmir inşaat sektörünün öncü isimlerinden Buca Belediyesi eski meclis üyesi Mimar Erkut Tamay’ın ismi bu sefer Menderes Belediye Başkan aday adaylığı için geçiyor. 2009-2014 döneminde Buca Meclis üyesi olarak İmar Komisyonu Başkanlığı, Hukuk ve denetleme Kurulu üyeliği görevlerinde bulunan ve uzun süredir Menderes Çukuraltı'nda yaşayan Erkut Tamay’ın CHP Genel Merkezi ile sıcak temas halinde olduğu ve CHP’den Menderes Belediye Başkan adaylığı için şansının yüksek olduğu konuşuluyor