Türkiye 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’ne doğru büyük bir hız ve heyecanla ilerliyor. 40 günden az bir sürenin kaldığı yerel seçim sürecinde kamuoyunu en çok beklentiye sokan konu siyasi partilerin büyük şehirlerde ilan edeceği adaylar oldu.

Süreç boyunca CHP’nin geciken ‘aday açıklamaları’ partinin kamuoyu nezdinde ciddi anlamda eleştirilmesine, konuşulmasına sebep oldu. Son kurultayda göreve gelen genel başkan Özgür Özel ve ‘değişimi’ yansıtan ekibinin belirlediği yeni isimler farklı yönleri ve özellikleriyle tartışıldı günler boyunca.

Her ne olursa olsun büyük oranda aday havuzunu yenileyen ve yaş ortalamasını gözle görünür oranda düşüren CHP’nin uzun yıllar boyunca siyaset sahnesinin ön sıralarını kimselere bırakmayan tanıdık yüzlerden uzaklaşması bile siyaset ve bu ülkede yaşayan milyonlarca genç adına kazanım ve başarı sayılmalı.

Aday yapılmadığında fırtınalar koparan ve koltukta oturma sebebinin önemli ağırlığını kendi ismine bağlayan isimlerin yaşadığı huzursuzluk ve yaptıkları açıklamalar ise koltuk sevdasının ne denli ciddi bir rahatsızlık olduğunu gösteriyor her birimize.

6 Şubat 2023’te yaşanan ve Türkiye’nin 11 şehrini derinden yaralayan deprem felaketinin izleri ve etkileri de ülke gündemindeydi. Deprem bölgesinde ağırlıklı olarak Cumhur İttifakı’nın belediye başkanları bulunuyor. Hatay ve Adana dışındaki 9 şehri AK Parti ve MHP’li belediye başkanları yönetiyor.

CHP bu şehirlerde mevcut başkanlarla yola devam etme kararı aldı. Adana’da mevcut Başkan Zeydan Karalar yeniden aday gösterildi. 

Adana’nın merkez ilçelerinden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ile Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise CHP’nin kendilerini aday göstermemesi üzerine CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı.

PARTİ GEÇİŞLERİ

Bu isimler İYİ Parti’nin Çukurova ve Seyhan adayları olarak açıklanınca İYİ Parti’nin ilçe teşkilatlarında toplu istifalar yaşandı. CHP’den aday gösterilmeyen bazı isimlerin İYİ Parti’ye geçtiği başka şehir örnekleri de olmuştu.

CHP’den istifa eden Aydın Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İYİ Parti ye katılarak ilçeden İYİ Parti adayı ilan edilmişti. İYİ Parti'nin Aydın adayı da CHP'den ayrılan eski Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı olmuştu. Önceki dönem CHP’li Menderes Belediye Başkanı Ergün Özgün de İYİ Parti’nin Menderes adayı olarak ilan edilmişti hatırlarsanız.

CHP’nin Ankara’nın birçok ilçesinde eski MHP ve İYİ Partili isimleri aday olarak duyurması da CHP örgütlerinde bazı rahatsızlıklar yaratmıştı. Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye’nin birçok büyük şehri ve ilçe belediyesinde eski AK Partili isimlerle yola çıkma kararı da hafızalarımızda hala taze.
Deprem bölgesinin yıkıcı etkilerinin en çok hissedildiği şehirlerden bir diğeri de Hatay’dı. CHP’nin Hatay kararı tam anlamıyla bir sinir krizine dönüştü. Adaylığı açıklanan Lütfü Savaş’a yönelik tepkiler dinmeyince çok sayıda ara formül denendi. En sonunda Lütfü Savaş’la yola devam kararı alındı.

20 Şubat’ta tamamlanan adaylık sürecinde itirazlara göre son liste şekillenecek. İtiraz sürecinde önemli bir değişiklik olması beklenmiyor. Bu nedenle yerel seçime 40 günden az bir süre kala artık belediye başkan adaylarını ve söylemlerini tartışmaya başlayacağız. Hepimiz için az stresli, tartışmasız ve keyifli bir seçim süreci olsun.