İlişkilerde kayıtsızlık, kişiyi hayli zorlayan ve kayıtsızlığın yaratmış olduğu belirsizlikle enerjisini tüketen zorlayıcı bir durumdur. Partnerinizin arama ve mesajlarınıza zamanında dönüş yapmaması, sizinle eskisi gibi ilgilenmemesi veya inisiyatif alıp birlikte zaman geçirmeniz için plan veya program yapmaması ilişkinizi ve sevgilinizin size olan duygularını sorgulatabilir. 

İlişkide kayıtsızlık kişiyi inciten bir durumdur ve diğer kişinin sizi ihmal ve istismar ettiğini düşündürür. Bu durum kişide kaygı oluşturur. Kayıtsızlık süreci bir türlü düzelmiyorsa ilişkinin bitiş sürecinde olup olmadığını kişiye sorgulatabilir. Partnerinizin kayıtsızlığı sizin onunla daha az vakit geçirmenize neden oluyorsa, partneriniz son zamanlarda işi ve sosyal arkadaşları ile sizden daha fazla vakit geçiriyorsa ve ilişkinizin dinamiklerinin değişmeye başladığını hissediyorsanız burada ilişkinizin dinamiklerini değiştiren durumun altında ne olup olmadığına bakmak, partnerinizle aranızdaki bağlantıyı yeniden kurabilmeniz için önemli bir dönüm noktasıdır. 

Peki ilişkiniz bu durumdaysa neler yapabilirsiniz? 

Öncelikle partnerinizle hissettiğiniz duyguları paylaşın. Size karşı kayıtsız olan davranışlarının sizde yarattığı duyguları kendisine açıklayın. Siz ona açıklama yaparken partnerinizin sizi anlamak için dinlerken istekli olup olmadığına dikkat edin. Eğer sizi önemsediğini ve söylediklerinizin onda etki yarattığını düşünüyorsanız ona bu durumu değiştirecek ne gibi değişiklikler yapabileceği konusunda açıklama yapın. Mümkün olduğunca açı iletişim kullanmaya özen gösterin. Size yapacağı açıklamaları dinlerken partnerinizin size olan duygularının ne olduğunu anlamaya çalışın. Siz istek ve ihtiyaçlarınızı açıkladıktan sonra size karşı bir duygu besliyorsa mutlaka ilişkisi için inisiyatif alıp elinden geleni yapmaya çalışacaktır. 
Partnerinizin kayıtsız davranışlarının sizde yarattığı durumu açıkladıktan sonra sakince bekleyin. Kaygılıyken beynimiz daha fazla düşünmeye, var olan sorunla ilgili yüzlerce varsayımlar üretmeye başlar. Bu varsayımların hepsi ne doğru ne de tamamen yanlıştır. Sizi bu duruma getiren nedenleri düşünürken tüm suçu partnerinizde aramayın. Tutum ve davranışlarınızı iyice düşünün. İlişkide bir sorun varsa mutlaka bizlerin de bir katkısı olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin. Daha sonra partnerinizin size karşı davranışlarını gözlemleyin. Rahatsız olduğunu ilettiğiniz konularda davranış değişikliği yapıp yapmıyor mu bunlara dikkat edin. Bazen yaşamın getirdiği yoğunluk kişinin dikkatini ilişkisinden çok işine, kendisine, gündemdeki sorun neyse oraya vermesini gerektirebilir. Belki odaklandığı, yaşamsal yükümlülükleri olabilir. Size karşı kayıtsızlığının altında böyle bir neden olup olmadığından emin olun. 
İlişkide partnerinizin kayıtsız davranışlarına tamamen odaklandığınızda bu durumun sizi daha çok öfkelendireceğini unutmayın. Bunun yerine hem partnerinizin hem de kendi davranışlarınızı iyice analiz edin. Soruna çözüm olabilecek olası çözüm yollarına bakın. 
Böyle bir surum söz konusu değilse ve partnerinize kayıtsızlığının sizde yarattığı olumsuzluğu açıklamış olmanıza rağmen davranışlarında bir değişiklik yapmıyor ve söylediklerinizi dikkate almıyor gibi davranıyorsa, ayrılmayı düşünmek daha iyi bir çözüm olabilir. Bu durumla baş etmek size zor geliyorsa profesyonel bir destek almak bu süreci daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır. 

Sevgilerle…