Dünya kör. Hastanenin kapısından her dakika yeni bir yaralı giriyor. Kimse görmüyor. Dünya sağır. Her saat başı 15 kişi ölüyor. Kimse duymuyor. Dünya dilsiz Gazze’de göz göre göre katliam yapılıyor. Kimse bir şey söylemiyor. İsrail, masum halkın üstüne 1 ayda tam 30 bin ton patlayıcı attı. Basit bir hesapla metrekareye 82 ton. 11 bin 180 kişiyi öldürdü. Bunlardan 4 bin 609’u çocuk. 3 bin 100’ü kadın.198’i sağlık çalışanı, 49’u gazeteciyi katletti. Yaralı sayısı 28 bin 200. Gazze’nin yüzde 70’i evsiz. Tabi bu rakamlar şimdilik. Her saniye, her dakika tablo daha da kötüleşiyor. Dünya Akdeniz’in kıyı şeridindeki bu dar alanda yaşanan dehşeti sadece film seyreder gibi seyrediyor. Ardı arkası kesilmeyen toplantılar. Sabah başka, akşam başka ortaya karışık açıklamalar. Sözde kınamalar. Politika sonuçta. Aslında manzaraya çok da şaşırmamak gerek. Sonuçta “Tarih tekerrürden ibaret.”

ŞIMARAN İSRAİL

60 yıldır İsrail’i şımartıp, her dediğine evet diyen “batı” şimdi neden “dur” desin ki; savaş bahane, para şahane. İsrail’e kim silah satıyor? Tabi ki Amerika.. Yüzde 82. Sonra Almanya. Yüzde 15. Ve İtalya. Yüzde 3. Dökülen kan nasılsa Filistinli’nin kanı. Onlara ne? Anlaşılan Gazze’nin kaderi masa başında çoktan çizilmiş. 10 milyonluk İsrail bölgeyi zorla da olsa işgal edecek; Milyonlarca Müslüman Filistinli’ye yol görünecek. Batı hem Ortadoğu’ya mızrak ucu İsrail’i daha da sokacak. Hem de parasına para katacak. Devletimiz olaya sağduyulu yaklaşıyor. Ankara bölgede ateşkes sağlamaya çabalıyor. Diplomasi trafiği aralıksız sürüyor. Peki ya 23 ülke, 450 milyon nüfusa sahip Araplar? Onlar ne yapıyor? Hadi askeri bir çözüm üretemiyor, peki ya para? Petrol ellerindeyken ve bu kadar zenginlerken neden kardeşlerinin katliamına bu kadar tepkisiz kalıyorlar? 

9 ARAP ÜLKESİ

Mesela PSG, Malaga, Almeria, Shefiel United gibi takımlara yatırdıkları milyonlarca doları Arap iş adamları neden geri çekmiyor? Neden İngiliz, Fransız ABD Borsalarında ki servetlerine yeni yerler aramıyor? Neden dünyanın en çok silah ithal eden ülkeler listesindeki 9 Arap ülkesi hala tüm silah ve sihalarını batıdan alıyor? Düşün kardeşim.. Gözünü aç. Bağımsızlığını yitirirsen, kardeşinin cenazesine bile izinle gidersin. Öyle kahve zinciri protesto etmekle, kanalizasyona kola dökmekle bu iş olmaz.