Önce gün Anneler Günü’ydü. Birçok kadın için duygusal bir gün olduğu tartışılmaz bir gerçek. Ben bugün kadınlık ve çocuk sahibi olmak üzerine konuşmak istiyorum.

Annelik, kadın hayatını tamamıyla değiştiren bir dinamik olduğu gibi kadına yeni bir roller vermektedir. Hamilelik süreci ve sonrası yaşadığı hormonal etkilerde düşünüldüğünde kadın, çocuk sahibi olarak çocuğunda dünyaya gelmesiyle aldığı sorumluluğun yanı sıra bireysel olarak kendisi için bio-psiko-sosyal etkilerle baş etmeye çalıştığı yeni bir sürece uyum sağlamaya çalışmaktadır. 

Kadın, hem kadınlığını hem de anneliğini dengeli bir şekilde yürütmeye çalışmanın zorlukları ile baş etmeye çalıştığı ilk zamanlar çeşitli duygusal sorunlar yaşar. Kadınlar doğum süreci ve sonrası genellikle kaygı, uykusuzluk, beslenme sorunları, yeterli destek eksikliği, ev içi sorumluluklar, çalışmayı bırakmayla yaşanılacak maddi sorunlar gibi yaşamın farklı alanlarının getirdiği farklı sorunlarla aynı anda mücadele etmeye çalışır. Ayrıca doğum sonrası hormonlarında etkisi ile olumsuz ruhsal sorunlara yaşayabilir buna kronik yorgunlukta eklenince kadınlar uyumsuz anne davranış sorunları yaşayabilirler.

OLUMSUZ SORUNLAR

Elbette bir kadının anne olması ile yaşadığı olumsuz bio-psikososyal sorunların yanı sıra anneliğin kadına kazandırdığı olumlu ödüller çok büyüktür. Anneliğin kadın yaşamına kattığı anlam ve yaşattığı mutluluğun yanı sıra yaşam boyunca anne-çocuk arasındaki devam edecek karşılıklı bağlılık, sevgi, şefkat bir kadının anne olmasının verdiği en değerli ödüllerden biridir.

Yapılan birçok çalışmalar net bir şekilde gösteriyor ki anne olan kadınlar çocukları en az 12 yaşına gelene kadar yaşam dengesi anlamlı bir şekilde değişmekte ve kadını her anlamda zorlamaktadır. Bir çocuğu yaşama kazandırmanın verdiği zorluklar kadını hem duygusal olarak hem de ekonomik olarak zorladığı gibi kadının ilişki kurduğu tüm çevresini de etkiler. Özellikle anneliğinin yanı sıra kariyerine devam etmeye çalışan kadınlar bu süre boyunca birçok farklı stres faktörü ile baş başa kalmaktadır.

Çocuksuz kadınlar, çocuklu kadınlara göre boş zaman faaliyetlerine katılmada, başarı odaklı kariyer peşinde koşmada ve işe bağlı seyahatlere çıkmada ya da kendi özerkliğini korumada çocuklu annelere göre daha avantajlı durumdadır.

İsteyerek ya da istemeyerekte olsa anne olmak sonuçları kadına bir yaşam boyu taşıyacağı ağır sorumluluk getiren ama yaşamına verdiği anlam paha biçilmez eşsiz bir deneyim ve içinde farklı dinamikleri barındıran renkli bir yolculuktur.

Buradan içinde çocuk şefkati barındıran tüm anneler gününü kutluyorum.