“Burası Kültürpark, hani nerede kültür?”

Mazlum VESEK
10 Eylül 2021

Sanat ve sanatçı yok fuarda. Şarkıcı ve türkücülerin sahne alması ne kadar sanat sayılır bilemiyorum. Sadece eğlencenin bir türü sanırım. Zaten genç nüfus bu konserlere bu amaçla geliyor. Nasıl bir futbol maçına hoplamak zıplamak için gidiyorsa bu etkinliklerde de bu oluyor.  Bunun dışında bizim karikatür standı ve birkaç sergi dışında bomboş bir fuar (sanat anlamında). Sanattan koparılmış bir halk, bir toplumu gözlemlemek için fuarı ziyaret etmek yeterli

İzmir basınında 45 yıldır “çizgiyi” terk etmeyen deneyimli çizer Mustafa Yıldız, “İEF’de sanat ve sanatçı yok” dedi. Yıldız’la beklentilerini ve fuarın geleceği hakkında söyleştik. Yıldız, fuarda eğlence etkinlikleri dışında kültür-sanatın çok sınırlı olduğunu söyledi.

-Sayın Yıldız,  bir yıl aradan sonra İEF bu alanda bir kez daha yapılıyor. Öncelikle 90’ıncı yılında fuarın sanata ve sanatçıya ayırdığı yer anlamında bir değerlendirme yapar mısınız?

-Üzülerek söylemek gerekiyorsa sanat ve sanatçı yok fuarda. Şarkıcı ve türkücülerin sahne alması ne kadar sanat sayılır bilemiyorum. Sadece eğlencenin bir türü sanırım. Zaten genç nüfus bu konserlere bu amaçla geliyor. Nasıl bir futbol maçına hoplamak zıplamak için gidiyorsa bu etkinliklerde de bu oluyor.  Bunun dışında bizim karikatür standı ve birkaç sergi dışında bomboş bir fuar (sanat anlamında). Sanattan koparılmış bir halk, bir toplumu gözlemlemek için fuarı ziyaret etmek yeterli. Bizim yer aldığımız “Kitap Sokağı”nda yerel yazarların imza günleri, söyleşiler bile ilgi görmüyor. Çok üzücü, korkunç bir durum aslında.

-Siz Karikatürcüler Platformu’nun sergisi hakkında bize neler söyleyeceksiniz?

-Benim kişisel sergimim yanı sıra İzmirli çizerlerin eserleri de bulunuyor. Aslında sergi alanı daha geniş olsaydı daha çok çizer arkadaşın eserleri yer alacaktı.

Sergi karikatürleri evrensel konuları içeriyor. Hiçbir zaman yok olmayan savaş- barış, çevre felaketleri, eğitim sorunları, güncel konular vs. bulunuyor.

Pandemi kapanması sizin de sergi, eğitim ve yayın çalışmalarınızı epeyce etkiledi. Görece rahatlama ortamına gireceğimizi umut ederek soruyorum, önünüzde ne gibi çalışmalar var?

Tabii karikatür ve mizah alanında ne yapılabilirse, ben hepsini yapmaya çabalayan birisiyim. Geçmişte özellikle farklı belediyelerde bunları hayata geçirdim. Son yıllarda (pandemi öncesi) karikatür atölyelerine ağırlık verdim. Özellikle çocuklarla çalışmalar yapıyordum. Her gün farklı bir semtte bu çalışmalarım sürdü. Bayraklı Belediyesi ile 7 yıl önce başladı bu çalışmalar, yine Gaziemir Belediyesi ile 6 yıldır çalışmalarım sürdü. Çiğli Belediyesi ile geçmiş yılda başlamıştık pandemi ile son buldu. Bir ara Bayraklı’da uzaktan eğitim yaptık. Zaman zaman özel ve devlet okulların çocuklarla buluşuyoruz. ÇYDD İzmir Şubesi ile çocuklara yönelik etkinlikler yapıyoruz. Önümüzde ki hafta yeniden başlayacak olan özel kurslarımız Alsancak ve Karşıyaka’da devam edecek.

Karikatür sergileri yine pandemiden dolayı çok açamıyoruz. Ekim ayında Buca’da “Koronalı Çizgiler” konulu kişisel sergimi açıyorum. Tabii bu sergileri çoğaltabiliriz. Ama bulaşıcı hastalığın gerilemesi gerek. Karikatür ve mizah festivallerini açık havada yaptığımızdan projelerimiz kış aylarında çok zor oluyor. Birkaç projemiz önümüzdeki yıl bahar aylarına kaldı.

-Sergi standında çok önemli yayınlar görüyorum. Bu yayınların arşivlendiği bir kütüphane ortamı veya dijital bir platform var mı?

Standımızda İzmir’de yayınladığımız mizah dergilerinin yanı sıra şu an Türkiye’nin hiçbir yerinde satışı yapılmayan, bulunması zor karikatür albümlerinden oluşuyor. Bunlar yarışma albümlerinin yanı sıra karikatüristlerin kişisel albümleri, farklı çizerlerin bir araya gelip yayınladıkları albümler.

İzmir’de ne yazık ki böyle bir kütüphane yok. Gerçekten kaynak anlamında zengin bir arşivi bulunan platform şart aslında. Bu tür ortamları yaratmak zor değil, ama destek olamadan hiçbir şey yapmakta mümkün görünmüyor.

-Sizin epeydir İzmir Mizah Basını Tarihi kitabını hazırladığınızı biliyoruz. Bu kitap ne aşamada?

Kitap basıma hazır durumda. Her geçen günde yeni bilgi ve belgeye ulaşıyorum. O yüzden basımı biraz gecikse de kitabın zenginleşeceğine inanıyorum. En geç önümüzdeki yıl çıkartırız diye düşünüyorum. Mizah basını açısından İzmir için önemli bir kaynak olacaktır. Osmanlı’dan günümüze tüm yayınların bilgi ve dergi kapakları yer alacak. Karikatür ve mizahi yazılardan önemli olanlara yer vereceğiz.

-Önümüzdeki yıllarda fuar ortamlarından beklentiniz nelerdir?

İzmir Fuarı dünyaca bilinen ama her geçen yıl önemini yitiren bir mekan olamaya başladı. Buranın mutlaka çok farklı projelerle canlandırılması gerekiyor. İzmir’in göz bebeği olması gereken bir yer. Köhne bir hale dönüştürülmesine gönlüm hiç de razı değil. Betonlaşan bir kentin göbeğinde böyle alanın olması İzmir için bir şans. Başta yerel yönetimler olmak üzere fuarı 12 ay canlı tutacak projelerle hayat vermesi gerekiyor. Buraya “Kültürpark” deniyor. Hani nerede “Kültür”?

Mustafa Yıldız kimdir?

1959 yılında Manisa’da dünyaya geldi. 70’li yılların başında İzmir’de yaşamaya başladı. Çok küçük yaşlarda başlayan karikatür çizme sevdası, daha sonra tutkuya dönüştü. İlk karikatürü 1976 yılında Akbaba ve Fırt Dergisi’nde yayınlandı. Ayni yıl Ege Ekspres Gazetesi’nde başlayan gazete çizerliği halen birçok gazete ve dergide devam ediyor. Bugüne kadar yüzlerce değişik gazete, dergi, kitap ve kataloglarda karikatürleri yayınlandı. 3 kişisel karikatür albümü bulunuyor.

Sahibi ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı Maydanoz Mizah Dergisi’ni çıkardı. Konak Belediyesi Neşeli Dergi, Gülen Karabağlar Dergisi ve Bayraklı Mizah Dergisi’nin genel koordinatör ve mizah yönetmenliğini yaptı. Karikatürcüler Derneği ve Mizah Üretenler Derneği üyesidir. İzmir Karikatürcüler Platformu dönem sözcülüğünü ve Homur Mizah ve Karikatür Grubu İzmir Temsilciliği’ni yapıyor.

Kişisel ve karma sergiler açan Yıldız, bunları ülkenin dört bir yanına taşıdı. Karikatür ve mizah festivalleri düzenledi. Karikatür yarışmaları organize edip, jürilerde yer aldı. Okul ve belediyelerin karikatür atölyelerinde ders veriyor.

Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda 64 ödül sahibi olan Yıldız, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Musa Anter, Bergama Belediyesi Şakir Süter Gazetecilik yarışmalarında birçok kez ödüllendirildi. Anadolu Karikatürcüler Derneği tarafından 2013 yılında “Karikatür Hizmet” ödülüne layık bulundu

Başkanlar görüşme odasına

Sadece futbol yok ki