E hani yerliydi bu otomobil?

yerli-oto-togg.fw
Serkan AKSÜYEK
9 Mart 2020

Türk basınına çoğu kez akıl sır erdirmek mümkün olmuyor…
Toplumun hafızasında bazı projeler hakkında soru işareti yaratacak açıklamalar, bilgiler, rakamsal veriler hooop diye sümenaltı ediliyor.
Ört ki ölem deniyor.
Sözgelimi otoyollar, köprüler ve tünellerle ilgili geçiş garantileri…
Bu yatırımları kullanan araç sayıları, garanti edilen rakamların yarısına ancak ulaşabiliyor.
Ama birkaç gazete ve TV hariç, bu haberler toplumdan özenle saklanıyor.
Bunlara benzer bir durum meşhur yerli otomobilimizde de var.
Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Sayın Gürcan Karakaş, Hürriyet gazetesinden meslektaşımız Burak Coşkun’a çok ilginç açıklamalar yapıyor…

// MOTORU BOSCH’TAN

Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gösterişli lansmanı yapılan ve elektrikli olacağı belirtilen yerli otomobilin, elektrikli motoru için Alman devi BOSCH ile görüştüklerini söylüyor Sayın Karakaş.
Aynı şekilde yerli ve milli otomobilimizin bataryası için Çin ağırlıklı altı firmayla gizlilik anlaşması imzaladıklarını söylüyor ama firma ismi vermiyor. “Bunlardan biriyle anlaşacağız” diyor…
Araç entegrasyonu konusunda ise teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtiklerini anlatıyor Sayın CEO.
Mekanik aksamlar ve şasi sistemleri konusunda dünyanın en güçlü şirketleri arasında yer alan, İngiliz MYRA’nın da partnerlerinden biri olduğu bilgisini veriyor.
Yerli otomobilin tasarımı için ise İtalyanlar ile anlaşıldığı bilgisi alınıyor.

// KRİTİK AKSAMLAR İTHAL

Gürcan Karakaş, “Dünya çapında bu işi en iyi kim yapıyor diye bakıyoruz. Nisan-Mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip, bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz. Çok ciddi maliyet anlaşmaları yaptık. Türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde üretmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz. Partnerimizin karşısına oturunca neyin ne olduğunu biliyoruz.” diyor.
Şimdi…
Gürcan Karakaş, otomotiv sektöründeki yetkinliğine herkesin şapka çıkardığı bir profesyonel.
Ancak söylediklerinden şu anlaşılıyor:
Yerli ve milli otomobilimizin elektrik motorundan, bataryasına kadar en kritik aksamları yurt dışından gelecek. Zaten asıl katma değer de bu parça ve aksamlarda.
Peki Türkiye’deki otomotiv yan sanayisi, milli otomobile hangi katkıları koyacak?
Lastiğini, jantını, döşemesini, koltuğunu, camını yapmakla mı yetineceğiz?
Ve hepsinden daha kritik bir soru:
Tüm kritik parçaları yurt dışından getirilen bu otomobile, hangi özelliklerine bakarak “yerli ve milli” diyecek ve bugünün rakamıyla 300 bin TL’ye yakın bir para ödeyeceğiz?
Soru askıda…

// EN KAPSAMLI TEŞVİK

“Yerli ve milli” olacağı öne sürülen elektrikli otomobile, Türkiye’nin bugüne kadar gördüğü en kapsamlı teşviklerden biri uygulanıyor. Bursa’da kurulacak ve yıllık 175 bin elektrikli otomobil üretim kapasiteli tesis için; Gümrük Vergisi muafiyetinden, KDV istisnası ve iadesine, yüzde 100 vergi indirim oranından, on yıl boyunca sigorta primi işveren hissesi desteğine ve araç alım garantisine kadar pek çok başlıkta teşvik verilecek.
Türkiye’de üretim yapan çok sayıda otomobil markası var ve bu fabrikalarda üretilen otomobiller içinde Fiat Egea gibi yerlilik oranı yüzde 70’e ulaşanlar da mevcut.
Bu teşviklerin, uzun yıllardır Türkiye’de üretim yapan markalara haksız rekabet yaratıp yaratmayacağını sorgulamayalım. Bağrımıza taş basalım, yerli otomobilimizi hasretle beklemeye devam edelim.
Ancak başlıktaki soruyu da ihmal etmeyelim…

AYLIK 250 BİN TL GELİRE SAHİP
BELEDİYE BAŞKANI OLUR MU?

Hilmi Güler, AKP’nin iktidardaki ilk yıllarında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan bir siyasetçiydi. 2002-2009 arasında 7 yıl süren Bakanlık görevinin ardından milletvekili olarak siyasete devam etti.
31 Mart 2019 seçimlerinde yüzde 56 oyla AKP’den Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
Ancak Hilmi Bey, Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Çinli Industrial & Commercial Bank of China’nın (ICBC) Türkiye iştiraki ICBC Turkey Bankası’ndaki Yönetim Kurulu Üyeliğinden, Ekim ayına kadar istifa etme gereği duymadı.
Bitmedi…
Hilmi Bey, Turkcell’in de Yönetim Kurulu Üyesi idi. Maşallah, tüm Yönetim Kurulu Üyeleri, geçmişte AKP’de siyaset yapmış kişilerden oluşan Turkcell’den istifa etme ihtiyacı da duymadı Hilmi Bey…
Milletvekili emekliliği, belediye başkanlığı, iki dev kurumun Yönetim Kurulu Üyeliği derken; Hilmi Bey’in aylık geliri 250 bin TL’ye dayanmıştı.
Geçen hafta, Turkcell macerasının da bittiğini öğrendik Hilmi Bey’in.
Kimsenin kazancında gözümüz yok elbette.
Vergisini veriyorsa, helalinden kazanıyorsa, Allah daha çok versin.
Ancak burada yaşanan akıl almaz çifte standardı da unutmamak gerek.
31 Mart yerel seçimlerinin ardından, göreve gelen başkanların, Yönetim Kurulu Başkanı oldukları Belediye İktisadi Teşekkülleri’nden ek maaş almaları tartışma konusu olmuştu.
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yasal olarak yöneticisi olduğu personel şirketinden 7 bin 500 TL maaş aldı diye gök kubbe başına yıkılmıştı.
Erdoğan, hatasını düzeltti, bir kez aldığı maaşı iade etti, yeni bir Meclis kararı ile maaş almayacağını kayıtlara geçirdi.
Ezcümle, yapması gerekeni yaptı.

// ÂLEME VERİR TALKINI…

Pekâlâ…
Aynı durumda olan Belediye Başkanları ne yaptı?
Sözgelimi Bursa ve Trabzon olmak üzere, pek çok başkanın “Yönetim Kurulu Başkanı” sıfatlarıyla belediye şirketlerinden maaş aldıkları ortaya çıktı.
“Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı” misali, sadece siyasi rakiplerinin hatalarını görmezden gelenler, etik dışı tutumlarını sürdürdüler.
Hilmi Güler onların en bilineni idi…
Allah’ın kulu bir gazeteci de çıkıp Hilmi Bey’e yaptığının doğru olup olmadığı konusunda soru sormadı. Ya da sorduysa da aldığı yanıtı yazamadı.
Ezcümle, bir belediye başkanı adayının göreve geldiğinde ne kadar maaş alacağı üç aşağı beş yukarı belli. Nüfusa oranla artan bir gelir söz ediyoruz. Bu görevlere aday olanlar, yaşayacakları gerçekleri bilerek yola çıktıklarına göre, devletin kendilerine verdiği maaş ile yetinmek zorunda kalmalılar.
Bizlerin vergileri ile oluşan bütçeleri, en verimli ve hesap verilebilir esaslarla yönetmeliler.
Her parti için geçerli olan bir kayıt bu…
CHP’li bir belediyenin yanlışlını haklı olarak eleştirirken, AKP’li belediye başkanının 250 bin TL’lik geliri için sütre gerisine yatmak, basınımıza yakışmıyor…

SAYIN BÜYÜKELÇİ’NİN
ANTİN KUNTİN İŞLERİ…

Geçen günlerde e-posta kutuma düşen bir basın bültenine dikkat kesildim.
Venezüela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregoria Bracho Reyes, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ediyor ve Başkan Vekili Mustafa Özuslu ile görüşüyor…
Biz ekonomi gazetecilerinin uzun yıllardır takip ettiği bir ülke Venezüela…
Yüzde 16 bin gibi akıl almaz bir hiper enflasyon yaşayan bu ülke, dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip. Ancak beceriksiz siyasi iktidarı yüzünden yoksulluğun dibini görmüş vaziyette…

// 1 KG PARA= 1 KG YİYECEK

İç savaşın eşiğine gelen ve marketlerin yağmalandığı ülkede, elektrikler günün 15 saati kesik. Resmi para birimi olan Bolivar’dan 1 kiloyu verip, 1 kilo yiyecek alabiliyorsunuz. Simon Bolivar gibi büyük bir devrimci yurtseverin adını taşıyan para birimi, tarihinin en büyük utancını yaşıyor.
Ülkenin uzun yıllar Devlet Başkanlığı’nı yapan Hugo Chavez’in kuşkulu bir kanser yüzünden 2013’te ölümünden sonra bu göreve gelen Nicolas Maduro, üniversite eğitimi olmayan bir kamyon şoförü…
Uyguladığı politikalarla Venezüela’yı ülkeler tarihinin en büyük krizi ile baş başa bırakan Maduro, memleketi sefalet içinde yüzerken, maşallah saltanatını sürdürmekte hiç sakınca görmüyor.
Çin’e yaptığı ziyaretten dönerken, uçağını İstanbul’a indirip et yemeklerini pek beğendiği Nusret’te ziyafet çektikten sonra, yeniden uçağına binip ülkesine hareket eden bir siyasetçiden, tam bir üçüncü dünya geriliğinden bahsediyoruz.
Uzatmayayım…

// 7 SENEDİR BÜST PEŞİNDE…

Bu ülkenin Büyükelçisi Ankara’dan kalkıp İzmir’e gelince, insan ister istemez dikkat kesiliyor… Herhalde ülkesine Türk yatırımcıları davet edecek, onlara hangi olanakları sunduklarını anlatacak, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için projeleri ortaya serecek falan diye düşünüyor insan…
Ne gezer efendim, ne gezeeer!
Sayın Büyükelçi, ülkesine katma değer sağlayacak projelere yoğunlaşması gerekirken –deyimi bağışlayın- antin kuntin işlerle uğraşıyor… 1786 yılında İzmir’e ayak basan ünlü Venezüelalı devrimci Francisco de Miranda’nın Karaburun’a bir büstünün konulması ve ülkeye ait kahvenin İzmir’de yapılacak bir etkinlikle tanıtımının yapılması gibi pırıltılı (!) önerilerinde bulunuyor.
İşin ilginç yanı, aynı Büyükelçi tam yedi sene önce, 2013 yılında aynı İzmir’e geliyor, aynı önemli (!) işlerin peşinde vakit öldürüyor…
Yedi senedir yapılamayan büstü, kendisine dert edindiği anlaşılıyor…
Yazık gerçekten.
Venezüela halkına sabır dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor…

kadina-kazilan-mezar

Kadına kazılan mezar

Çalışma hayatında kadınların sorunları