Serapias orkidelerini biliyor musunuz? Önce ondan bahsedeyim isterseniz.

En yaygın türlerden biri olan Serapias Vomeracea (Yöresel adıyla Katır Tırnağı) genellikle iki veya daha fazla yumru yapma yeteneğine sahiptir. Bu özelliği ile salep yetiştiriciliği için en uygun türdür.

Tarlaya aktarılan ve üretim denemelerine alınan türün iyi bakım koşullarında 4-5 yumru yapabildiği gözlemlenmiştir. 10 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Çalılık, makilik ve çayırlarda görülür. Salep ziraat inin gelişmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Bitki, tozlayıcıları kendine çekecek nektara sahip değildir. Bu nedenle görünümü ile böcekleri “aldatır”. Çiçeğin üst bölümü böcekler için minik bir mağara gibidir ve sıklıkla böcekler tarafından dinlenmek için kullanılır. Dinlenmek için çiçeğe gelen böcek polenlere bulaşmış bir halde gider. Ülkemizin birçok yerinde deniz seviyesinde ve yakın civarda sık rastlanmaktadır. Bu açıdan diğer türlere nazaran tohumlarının daha kolay çimlendiği ve yaşama şansı bulduğu tahmin edilmektedir.

Bu çiçek Foça Orkidesi olarak da bilinir.

Peki bu bitkinin yaşam alanı Foça’da nerededir. Hemen onu da açıklayayım. Hani son dönemlerde tartışılan "Eko köy" adı altında “lüks villa” inşa edilen projenin yapıldığı alan işte bu Foça orkidesinin yaşam alanı. Bu durumdan konuğum olan Foça Tarih Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu Sözcüsü Ramiz Sağlam sayesinde haberim oldu.

Yeni Foça Fevzi Çakmak Mahallesi Bucak mevkiinde “ekolojik turizm” çalışmalarının her biri yaklaşık 35 bin metrekarelik 14 parsel üzerinden projelendirilirken, her bir parselde 10 adet sera ve 400 metrekarelik konaklama satış üniteleri bulunuyor.

“Taşlı tarla” diye ifade edilen mera alanı tapuda yapılan değişiklikle “ceviz bahçesi” olarak cins değişikliği yapılmış. Âmâ cevizler yerine binalar yükselmeye başlamış.

Bu projenin arkasında kimler var? Mera alanı kapsamından kimler çıkardı? Hangi siyasi güçler var? Foça’nın bağrına bu hançeri kimler saplıyor? Kamuoyunun bilmesi lazım.

AK PARTİ’NİN ALTERNATİFİ OLABİLİR Mİ?

Yeniden Refah Partisi, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde yüzde 6,19 oyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) ardından üçüncü parti oldu.

Parti, Türkiye çapında bir büyükşehir (Şanlıurfa), bir il (Yozgat), 39 ilçe ve 24 belde belediyesi kazandı. Geçen yılki seçimlerde Cumhur İttifakı'nın parçası olan, yerel seçimlere ise tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla katılan Yeniden Refah, neden ve nasıl güçlendi?

CHP 2019 seçimlerinde 12 Milyon alırken 2024 seçimlerinde 13 milyon oy almış. Buna karşı AK Parti 2019 seçimlerinde 20 Milyon oy alırken,2024 seçimlerim 12 milyon oy aldı. Yani 8 milyon AK Partili seçmen sandığa gitmemiş gibi görünüyor.

2019 seçimlerine girmeyen Yeniden Refah Partisi ise 2024 seçimlerinde 2 milyon 800 bin oy almış.

2024 seçimlerinde 13 milyon civarında seçmen çeşitli sebeplerden sandığa gitmemiş,3 milyon oy da geçersiz sayılmış. Yani 16,5 milyon seçmen hiçbir partiyi kendisine umut olarak görmemiş.