Yeşil deyip geçmeyin. Her memlekette, her coğrafyada başka başka anlamlar taşır. Doğumuzda İslam’dır mesela. Ahlaktır. Dürüstlüktür. Kul hakkıdır. Batımızda doğadır. Ormandır.. Çevredir.. Yaşamın kendisidir. Bizde ise çil çil dolardır. Kim olduğun, bilmem kaç bin km uzaktan geldiğin filan hiç fark etmez. Kendi memleketinde yapamadığını burada yaparsın. Yeter ki işin ucunda yeşil olsun. Basarsın dağa taşa siyanürü, alırsın ton ton altını. Bak! Kanada’da yaşayan Türk bir sosyal medya kullanıcısı ne yazmış?

“Bundan yaklaşık 25 yıl önce bir Cumartesi günü öğle yemeği için restorana gidiyorum. Mayısın ilk haftası.  Hava gayet iyi. Ağaçlar o kadar güzel çiçek açmış ki, dayanamadım bir dal kırdım. Restorana doğru yürüdüm. Her zaman bana gülümseyen üniversiteli garson kızlar bu kez gülmüyorlardı. Balkona oturdum.  Çevremdekiler garip garip bakıyorlardı. Anlamadım. Ya garsonlardan ya da müşterilerden biri telefon etmiş olacak ki, yaklaşık 20 dakika sonra Belediye Çevre Koruma arabası geldi. İçinden 35 yaşlarında bir adam çıktı. Bana doğru geldi.
Çiçeğe bakıp,
-O çiçeği alıp arabama gelir misiniz? Dedi.
O zaman anladım ki, bu dalı koparmak yasak!
Arabanın yanına gidince bana hitaben
-Mahkemeye mi gitmek istersin, yoksa para cezası mı vereyim dedi.
-Para cezası ne kadar? dedim.
Bir metre çıkardı. 
Dalın boyunu ölçtü.
Yaklaşık 40 cm.
-40 dolar yazacağım dedi. Ve yazdı.
Pazartesi günü cezayı belediyeye ödedim.”
Ne kadar doğrudur bilemem.
Ama doğanın dengesi bozulmasın diye sivrisineklerin ilaçlanmasını bile tartışan 40 ağaç kesene 155 bin dolar para cezası veren, bayrağında bile çınar resmi koyan memleketten bahsediyoruz. Şimdi soru şu? Bizim dünya listelerine giren madencilik şirketlerimizden biri Kanada’da maden şirketi açıp işletebilir mi? Hele ki siyanür ile. Bi düşünün bakalım. Elin kendi insanına reva görmediğini biz neden kendi insanımıza, toprağımıza reva görüyoruz. Ekonomiye katkı, İstihdam filan diyebilirsiniz? Taşımız toprağımız altın. Eyvallah! Malum şirket bu alandan toplam 23 milyar dolar kazanacakmış. 2022-2023 te 2.5 milyar dolar kar elde etmiş. Ama sadece 174 milyon dolar vergi vermiş. Gerçi vermiş mi onu da tam bilmiyoruz. 7.2 milyon dolarlık vergi borcu bir kerede silinmiş. Peki para nereye gitmiş. Kanada üstünden Amerika. Yazık.!!

CAN PAHASINA

Bu toprağın zenginliğini, bu toprağın evlatları canları pahasına çıkarsın, Sonra para binlerce kilometre öteye gitsin. Uzaya insan gönderen devletimiz bu madenleri yerli ve milli kurumlarla, (tüm gelirin ülkemizde kalacağı) ve doğaya zarar vermeyen yöntemlerle çıkaramıyor mu? Dilerim o meşhur kızıldereli atasözünü Kanadalılar gidip, yeşiller suyunu çekince hatırlamayız.
“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak”