Herkes çocukları için en iyi ebeveyn olmak ister. Çocukları için en iyiyi yapma kaygısı çoğu zaman ebeveynler için kafa karıştırıcıdır. Çocukların ihtiyaçları söz konusu olduğunda ebeveynler olarak kendi sorumluluğumuzun nerede başlayıp nerede bittiği konusunda hep bir yanılgı içindeyiz. Bu noktada çocuğunuza ve kendinize şu mesajı vermeniz önemlidir. birincisi çocuğumuzun bizden ayrı bir varlık olduğu, ikincisi ise çocuğumuzun her an bizim ilgimize ihtiyacı olmadığı gerçeğidir. 
Çocuğumuzun ihtiyaçlarında ona her an zaman ayırma isteğimiz çok anlaşılır olsa da; önemli olan çocuğumuza ayıracağınız zaman sürecinde ilgimizin ve odağımızın gerçekten çocuğumuzun üzerinde olmasıdır. 
Çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin elbette birçok yolu var ama bence en önemli yolu çocuğumuzu iyi bir şekilde dinlemektir. Dinlemek çocuklar için öyle önemlidir ki çocuk kendini duyulmadığını hissettiğinde bizimle konuşmayı bırakırlar. Çocuklarınızla konuşurken tüm dikkatimizi onların gerçekten dilemek için vermeliyiz. İyi bir dinlemede; yargılamak, tavsiye vermek, eleştirmek, nasihat vermek yoktur. İyi bir dinleme, karşımızdakini yargılamadan tüm dikkatimizle duygusal olarak karşımızdakiyle olmaktır. 

İyi bir dinleyici olmamızı engelleyen belirli tutumlar vardır. Bunlardan en önemlisi dinlerken nasıl yanıt vereceğimizi ve karşı tarafa ne söyleyeceğimizi en iyi şekilde düşünmektir. Çocuğumuzun bize söylediklerini değiştirme ve ona tavsiyede bulunma baskısı hissetmeden onları algılarımız açık bir şekilde dinlemeliyiz. Eğer çocuğumuz konuşuyorken onun ne söylediğinden çok kendi söyleyeceklerimizi düşünüyorsak; o an gerçekten çocuğumuzun yanında olmayız. Çocuğumuz konuşurken, yargıya varmak çocuğun bize aktardığı gündemin değişmesine neden olur. Yargıya vardığımız andan itibaren gündem artık çocuğun değil bizimdir. Dinlememizi engelleyen diğer önemli unsur ise her zaman iyi bir dinlemeye kendimizi açamayacağımız gerçeğidir. Yorgun olduğumuzda, endişeli ya da gergin olduğumuzda dikkatimizi çocuğumuzun anlattıklarına veremeyiz. Kendimizi ancak rahat ve dengede hissettiğimizde iyi bir dinleyici olup karşımızdakine empati yapabiliriz. Kendimizi ne kadar iyi bir konuşmacı görürsek görelim karşımızda bizi dinlemeye kendini kapatan biri varsa bunun hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden çocuğumuzun dikkati bizde değilse onların yararına gördüğümüz en iyi mesaja da sahip olsak bunun bir anlamı yoktur. Çocuklar sırf siz istiyorsunuz diye kendilerini size açmazlar. Bu yüzden çocuklarımızın bize kendini açması için öncelikle kendi duygusal tepkilerimizi kontrol altında tutmayı öğrenmeliyiz. İyi bir dinleyici olmanın bence en iyi yolu buradan geçiyor.