Kaygılı bağlanma modeline ait bir kişiyseniz, siz de duygusal olarak ulaşılamaz kategorisine giriyorsunuz demektir. Duygusal olarak ulaşılamaz biriyseniz, potansiyel bir partner tarafından beğenilmeye...

Kaygılı bağlanma modeline ait bir kişiyseniz, siz de duygusal olarak ulaşılamaz kategorisine giriyorsunuz demektir. Duygusal olarak ulaşılamaz biriyseniz, potansiyel bir partner tarafından beğenilmeyeceğinize ve sevilmeyeceğinize inanır, kendi duygularınızı tanımlamaya, hissetmeye ifade etmeye veya duygularınızla iletişim kurmakta zorlanırsınız.

4 ÖNEMLİ İŞARET

Duygusal olarak müsait olmadığınızı gösteren 4 önemli işaret vardır. Bunlar; - Duygularınızı gizler, bastırır veya görmezden gelirsiniz çünkü gerçek benliğinizi onurlandırmak ve ifade etmekten çok birinin onayını veya sevgisini kazanmakla ilgilenirsiniz. - Kendi duygularınızla kontrol etmekten çok enerjinizi, kendi duygularınızla ilgilenmekten çok diğer insanların duygularını anlamaya, ilgilenmeye, yönetmeye veya kontrol etmeye harcarsınız. - Bir ilişkide ne istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu iletemezsiniz çünkü kendinizin bu kısımlarını paylaşmanın o kişinin sizi terk etmesine neden olacağından korkarsınız. Bu yüzden hiçbir şey söyleyemez ve ihtiyaçlarınızın karşılanmasına izin vermezsiniz. - Yakınlık arzularsınız ama duygusal yakınlığın sizi inciteceğinden, ezici bir sorumluluk alıp hayal kırıklığı hissetmekten korkarsınız. Böylece partnerlerinizle sıcak ve soğuk olma döngülerine takılıp kalırsınız ve kimseyi asla tam olarak duygusal yakınlık kuramazsınız.

BAĞLANMA TRAVMASI

Duygusal olarak müsait olmama yakın ilişkiler kurmanızı engelleyen bir çocukluk dönemi bağlanma travması olup, tedavisi terapi ile mümkün olan bir davranış sorunudur. Var olan sağlıksız davranış örüntünüzü değiştirebilir yenine işlevsel daha sağlıklı olanları koyabilirsiniz.