Hobi, sözlük anlamı olarak bir kişinin meslek dışında, oyalanmak amacıyla yaptığı uğraş anlamına gelmektedir. 

Hobi edinmenin faydaları elbette ki saymakla bitmez. Her şeyden önce, bir hobiyle uğraştığımız zaman zihnimizi gereksiz düşüncelerle doldurmayız. Önümüzdeki işimizle uğraşırız. Önümüzdeki iş de genellikle odaklanma gerektiren işler olur ve sadece ona kilitleniriz. Bu şekilde, zihin karmaşası yaşamamıza neden olan incir çekirdeğini doldurmaz düşünceler içine girmeyiz. 

İkinci olarak, hobi edinmek iletişimi güçlendirir. İnsan bir şeyler üretmeye başladıkça, bunu zamanla çevresiyle de paylaşma isteği duyar ve yaptıklarını göstermeye başlar. İnsanlar önce yaptıklarımızı hayranlıkla izler ve daha sonra konuyla ilgili sorular sormaya başlar. Onlarla hobilerimiz hakkında konuşmak, ortak paydada buluşup sohbet etmemizi sağlar. Ayrıca, bizimle ortak hobileri paylaşan insanlarla tanışma olanağı da sunar. Bu da sosyal ağımızın gelişmesine yardımcı olur. 

Üçüncü olarak, hobi edinmek sakinleştirir. Örneğin hobi olarak balık tutan bir insan düşünün. Oltayı denize attığı anda denizi seyretmeye ve beklemeye başlar. Bu bekleyiş bazen uzun da sürebilir. O süre zarfı içinde insan dinginleşir ve kendini suyun akışına bırakır. 

Dördüncü olarak, bazı hobiler ekonomik durumumuza katkılar sunar. Hobileri üzerinde profesyonelce çalışıp, onları ilerleten ve para kazanan o kadar insan tanıyorum ki! Örneğin yakın zamanda tanışmış olduğum bir hanımefendi seneler önce bez bebek üretmeye hobi olarak atılmış ve o kadar ilerlemiş ki, zamanla kendi atölyesini açıp orada bez bebek dikim dersleri vermeye başlamış. 

Kendimden örnek vermem gerekirse, benim en sevdiğim hobilerimden biri örgü örmek. Çocukken annemi elinde renkli renkli iplerle ve şişlerle görürken ben de onun gibi rengârenk atkılar, bereler, kazaklar örmek isterdim. Zamanla annemden bana da örgü örmesini öğretmesini istedim ve teknolojinin de etkisiyle çeşitli videolar izleyerek kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım. Çalışmalarımı ilerletince, yaptıklarımı sevdiğim insanlara hediye etmeye başladım. Hediyeleşmek, insan ilişkilerimin daha sıcak olmasına vesile oldu ve kendi el emeğimle yaptığım ürünleri karşı tarafa götürmek karşı tarafın kendini özel hissetmesini sağladı. Buradaki alt mesaj genellikle şu oluyor “benim için vakit ayırılmış ve uğraşılmış, ortaya bana özel bir ürün çıkmış.” Bu alt mesajı okuyan insan da kendisini hem özel hem de mutlu hisseder. 

Zamanla, evimde kendimi mutlu hissedeceğim içinde rengârenk iplerin, şişlerin, tığların ve dantellerin olduğu bir hobi bölümü de oluşturdum. Oraya girdiğim zaman, aklıma takılan tüm düşüncelerimden sıyrılıp sakince kendimi zamanın akışına ve iplerin rengine bırakırım. Bir yumak ip ve iki adet şiş, bazen insanın tüm gerginliğini alıverir. Çünkü bazen, problem olarak gördüğümüz şeyler aslında o kadar da gözümüzde büyüttüğümüz gibi değildir. Sadece sakinleşip, odağı başka yere kaydırmak gerekir.