Güvensizlik ilişkileri bitiren en temel nedenlerden biridir. Güven oluşturmak ilişkiyi uzun vadeli yapacağı gibi ilişkide doyum oluşturacaktır. Güveli ilişkilerde çiftler, aralarındaki bağı derinleştirebilir, karşısındakine sevgiyi rahatça verebilirler. Güven duyulmayan ilişkilerin kalıcı olması çok zordur.

İlişkilerde güven oluşturmak herkes için kolay bir durum değildir. İnsanlar güven duygusunu kendi geçmiş ilişki deneyimleri ve ilişkilerinde kurduğu sosyal etkileşimler yoluyla öğrenirler. Geçmiş ilişkilerinde güvenle ilgili yarası olan insanlar ilişkilerinde karşısındakine güven duymak için sürekli kanıt arar, belirsizliklere tahammül edemedikleri gibi her şeyi kontrol etmek isterler. Geçmiş olumsuz deneyimlerin günümüz ilişkilerini yönetmesi doğru değildir. Geçmiş ilişkilerinde güvenle ilgili sorun yaşamış bireyler ilişkide sürekli güvence arayacaklarına karşısındakine güven duymayı seçmelidirler. Karşımızdakine güvenmeyi seçmek koşulsuz onun her yaptığı hatayı görmezden gelmek ya da kontrolsüzce yaptığı her davranışını kabul etmek değildir. İlişkilerde güven inşa edebilmemiz için öncelikle sağlıklı sınırlara ihtiyacımız vardır. İlişkide kendimizi güvende hissetmek için karşımızdaki ile rahatça iletişim kurabilmemiz şarttır. Güvenli ilişkiler geliştirebilmemiz için sınırlara ihtiyacımız olduğu gibi duygusal olarak kendimizi güvende hissetmeye ve ilişki içinde saygı duyulduğumuzu hissetmemize ihtiyaç duyarız. Güven duymak, her ne kadar bazılarımız için çok zor olsa da; ilişkilerimizi güçlendirmek için güvenin üzerinde çalışmamız gerektiğini unutmayın. 

HAYAL KIRIKLIKLARI

Partnerimizin zaman zaman bize verdiği sözleri tutmaması veya bize yaşattığı hayal kırıklıkları güvenimizi alt üst etse de devam edebilmek için yeniden güven duymaya ihtiyacımız var. Partnerimizin küçük küçük güvenimizi yitiren davranışlarının bizde yattığı kırgınlıkları içimizde biriktirmeden konuşmamız; bu kırgınlıkların büyüteceği büyük kopuşların önüne geçecektir. İlişkide duygusal olarak kendimizi güvende hissetmemiz için tam güven duymamız önemlidir. Bazen iki kişinin arasında yaşanan kırgınlıklar bu iki kişinin arasını açabilir. Bu durumda, panik yapmayın. İki kişi arasında oluşan bu boşluk hem biriken öfkenin zamanla azalmasına hem de öfkenin geçmesi ile görünen duygunun ne olduğunu iyi görmesini sağlayacaktır. İşte o zaman aralarındaki bağın ne olduğunu anlamalarına ve birbirlerine geri dönebilmenin uygun bir yolunu da bulmalarını sağlayacaktır. İşte o zaman birlikte olduğunuz kişi ile aynı tarafta mücadele eden bir takım arkadaşı olup olmadığınız gerçeğini ortaya çıkaracaktır. Çünkü insanlar bağ kurmadan yaşayamazlar.