Ünlü çift terapisti Gotman’in bir sözünde çatışmayı şöyle tanımlar:Mutlu ilişkiler, kavganın olmadığı ilişkiler değildir. Bunlar, üzücü olayların ardından onarımın nasıl yapıldığını bilen ve bir çiftin her gün birbiri ile bağlantı kurduğu ilişkilerdir. 

İlişkilerde çatışma, partnerimize bağlı olduğumuzu yeniden hissetmemiz ve kendimizi ona daha iyi ifade edebilmemiz için gereklidir. İlişkilerde çatışmaların olması normaldir ama çatışmalar sağlıklı bir şekilde yapılmazsa ilişkilerde bağlantının kopmasına neden olur. 
Sağlıklı çatışma, karşımızdakinin bakış açısına kendimizi açtığımız, karşımızdakini bizden farklı bir birer olarak gördüğümüz ve farklılıkları kabul ettiğimiz sürecin müzakereye doğru gittiği bir sorun çözme yöntemi iken; sağlıksız çatışmada çiftlerin mücadelesi birbirini değiştirmektir. 

FARKLI FİKİRLER

Sağlıklı çatışmalarda çiftler, yanlış anlaşılmalar ve farklı fikirlerle nasıl mücadele edileceğini bilirler. Aralarında sık sık fikir ayrılığı olup kavga etselerde birbirine bağlı olduğunu ve birbirini anlamak için mücadele edildiğini bilirler.  
Sağlıklı ilişkilerde çatışmalarda kullanılan dil “ben dilidir”. Ben dili kullanıldığında kişi kendi hisleri ve düşünceleri hakkında konuşur ve karşısındakini suçlamaz. Böylece karşımızdaki suçlanmadığı için benliğini tehdit altında hissetmez ve savunmaya da geçmez. Sağlıklı çatışmalarda, çatışma sonrası onarıma önem verildiği için çiftler birbirine kendi sesini duyurduğundan emin olur, kendilerini daha anlaşılır ve duygusal olarak da güvende hissederler. 

YAŞANAN İNCENME

Çatışma sağlıksız olduğunda, kişi kendini anlaşılır hissetmez. Yapılan eleştiri, küçümseme ve saldırı sonucu kişi kırılır, yaşadığı incinme nedeniyle kendini tıkanmış hisseder. Bu durumda kendini ifade edemez, kendini hayatta kalma moduna alır. 
Çatışmalar, çiftlerin birbirleri ile ilgili yeni bilgiler edinmesine de neden olduğu için ilişkideki yaratıcılığı da artırır. Çatışma sonrası yapılan onarım sayesinde ise çiftler birbirlerine hala önem verildiğini hissederler böylece güvende tazelenmiş olur. 
Gotman, bir ilişkide konuşmanın yönünün yüzde 96’sının ilk üç dakikada belirlenebileceğini söyler. Eğer konuşmaya eleştiri ile başlarsanız muhtemelen konuşmanın seyri olumsuz devam edecektir ama yumuşak ve yapıcı bir dille giriş yaparsanız konuşmanın yönü olumlu bir havada devam edecektir. 
Konuşmalarımızın olumlu bir şekilde devam etmesi için; 
-    Konuyla ilgili ne hissettiğinize yer verin. “Şu şekilde davrandığında bu şekilde hissediyorum gibi…”
-    Sizin neyi üzdüğünü partnerinizi yargılamadan açıklamaya çalışın. 
-    Partnerinizden talebinizi açık ve somut bir şekilde belirtin. 
Eğer buna rağmen çatışmanın dozu gerginliği giderek arttırıyor ve aranızda kırgınlığa neden oluyorsa mola verip olumsuz duygularınızın soğumasını bekleyin. 
Yazının başında da belirttiğim gibi ilişkilerde çatışma normaldir. İlişkilerde önemli olan partnerimize onu önemsediğimizi gösteren küçük ama anlamlı bağlantılardır.